Bir çocuğunuzu diğer "Sorunlu" çocuğunuzdan ne kadar sorumlu tutabilirsiniz?

Manevi yardım bekleme hakları yok mu… bu sitedeki aile mefhumunu benim anlamama imkan yok galiba.

Şimdi şöyle mesela konu sahibi kız kardeşinin okumasına destek olmak isteseydi ancak sevgilisi karşı çıksaydı yerden yere vururduk nasıl sevgili yardımı engeller diye.

Konu sahibinin ise durumu farklı.

Düşünün kızınız uzun aradan sonra yurtdışından geliyor, normalde annenin favori yemekleri pişirmesi gerekirken yok kardeşini niye gezdirmedin, nasıl 30 dakika kahveye çıkarsın diye laf yiyor.

Yani konu sahibi 7/24 kardeşin başında dadılık yapıp yaşamını adamazsa vicdansız oluyor. Kardeşi dil kursunu bahane edip vizenin çok ötesinde belki de yasadışı konu sahibinin yanında kalmak istiyor, konu sahibinin başı polisle belaya girer mi düşünen yok. Konu sahibi neden bedava işsiz kardeşe bakmalı düşünen yok. Yeter ki kız kardeş mutlu olsun.

Bu kadarı konu sahibine haksızlık. Tabi beklentiler bu kadar yüksek olup devamlı aile memnuniyetsizlik dile getirdiği için de sert çözümleri öne sürüyoruz.

Konu sahibi bu kadar yardım göndermişken devamlı anne babası tarafından üzülüyor. Nereye kadar çekecek?

Üç kızım var 20/17/10 yaşlarında
Her birinin elbette ki başarıları iyi olduğu alanlar farklı farklı
Ben anneleri olarak en çok şuna dikkat ederim
Bir çocuğumun diğerinden sebeb maddi ve manevi hiç bir sıkıntısı üzüntüsü hak kaybı olmasın
Ebeveynlik tam olarak budur
Siz kendi kurduğunuz düzeni koruyun ve bundan dolayı da suçluluk duymayın

Çocukların sorumluluğu anne-babaya aittir. Belli bir yaştan sonra da her birey kendinden sorumlu. Kendini düzeltmeye calısmıyorsa bu yine anne baba ve kardeşinizin sorunu. İntihar mı edyor, çalışmıyor mu istedğini yapabilir. Aileniz ile acık ve net konusun kendileri yetiştiremediğü cocugu sizin yanınıza gönderemez . Ben bu sorumlulugu alamam isterseniz kendiniz de gelin cocugunuzun yanında olun deyin geçin bu ne ya

Manevi yardım bekleme hakları yok mu… bu sitedeki aile mefhumunu benim anlamama imkan yok galiba.
Kendilerine karşı manevi yardım isteyebilirler. Ama bu seviyede değil. Ve evet abla kardeşten sorumlu değil. İnsan yan soylarından sorumlu değildir. Kardeşine fedakarlık yapıp da vefasızlık görmeyen kimseye tanık olmadım.

Kardeşinin sorumluluğunu almak zorunda değilsin. İçin rahat olsun. Sen nasıl ki tırnaklarınla kazıyarak bir yere gelmeye uğraşıyorsun kardeşin de bunu kendi için yapmalı. Yapmıyorsa kendi bileceği iş. Ailene karşı açık ol. Bir kere konuş, net konuş,sınır çiz ve sorumluluğu almayacağını söyle. Bu kördüğümü başka türlü çözemezsin. Varsın vicdansız desinler. Kardeşinde ufacık bir çaba görsen zaten desteklerdin.

Bana o kadar vicdan azabı çektirdiler ki. Babam da annem de maddi olarak bana üni okurken çok destek oldu. Meğer kendilerine yatırım yapıyolarmış. Şimdi annem diyor ki kardeşini de sen okutursun.
Silene sana zaten okurken destek olmak zorunda ama ellerinde 4 varken 3 unu sana harcadilarsa bu onlarin problemi .kardesini sen okut diye bisey olmaz .zamaninda biz sana avcumizdakinin son kurusuna kadar verecegiz sende kardesini okutur musun diye konusuldu mu ? Muhttemelen hayir ozaman ailen drumu yoksa 4 un 4 unude sana harcamayi bizim bir coxugunuz daha var ilerde onada ayni imkanlari saglamak gerekir .simdi bun ahepsini harcarsak ilerde kardesine ne yapicaz diye dusunup .sana ellerindeki 4 un 2 sini harcayip 2 sini kardesin icin ayirmaliydilar.tamamen ailenin dusuncesizligi bosver .ailende toksik ebeveyn .evlenince kocam istemiyor de siyril .simdide vok kalma ailenin yaninda.

X