Borcumuz yüzünden eşimin ailesi ile yaşama kararı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sonra hepsini toparlayıp haciz memurları alıyor ama . Durumu kabullenme belirtiniz bile yok :KK70:
Alamıyorlarmış şuanki kanuna göre. Üstünlük taslayın diye açmadım ben konuyu yahu 😂 ben cahilsem siz beni bilgilendirin, büyüklük edin diye açtım. Yargılama yapasınız diye değil. Başka konulara gidin yapın yargınızı valla.

😂😂😂 Yahu sadece borcum var borcum. Borcu rahat ödemek için kayınvalidem böyle bir teklif sunuyor. Yoksa Allah'a şükür kiramı da ödüyorum, dolabı da dolduruyorum bir sıkıntım yok
Sadece borcunuz var, mesele bu kadar basit ama eşyalarınızı bile satıp savıp kaynana evinde sığıntı olmayı düşünebiliyorsunuz? Eve beş kuruş harcamadan, onların himayesinde, çocuk gibi. Allah’tan açıkta değilsiniz. Kendinize bakabilen haliniz buysa bakamayan haliniz nasıldır acaba?

Sanırım deminden beri de ağlanacak halinize gülüyorsunuz bu kadar. :KK53: Hayır deseniz ki size ne, fütursuzca pervasızca ürüyorum işte, size mi soracağım, bu bile gerçekten daha mantıklı. Böyle kıvırınca biraz komik duruyor.

Ya bişey sorucam sizde hiç yakın akrabalar tanıdıklar falan hediyeli ev görmeye gelmiyomu ben çocuğuma çok fazla kıyafet almadım çok hediye geldi birkaç kaynanam aldı birkaç annem aldı onlarla büyütüyorum evimede daha taşınalı 1 yıl oldu bulaşık mak. Yatak odam kaynanam evlendiğimiz zaman aldılar 3 sene birlikte oturduk evimizi yaptırmadan 1 sene önce taksitle dolap çamaşır mak. Aldık ama 3 yıl otursakta ayrı kese tutmadık biz ev düzücez ihtiyacımız var bize bakın demedik evimize taşındığımızda kanepede yoktu perdem bile yoktu benim ailem çok fazla bişey yapmadı tabak çanak hariç neredeyse hiç hatta taşındık kv. Soba getirdik hala daha enerjimiz yok elimin altında sıcak su soba yakmadan olmuyo TV yok ama mutfak dolabım 1 yıl yoktu yeni taktırdık ama o kadar borca girmeyi hiç düşünmedik şuan iki yerimde yeni perde var diğerleri hep birilerinin eskisi ocağım bilmem kaç yılından kalma başkasının eskisi ama yemeğimi pişiriyor birazda idare etmek gerek daha bakınca birçok eksiği var evimin ama zamanla olur sonuçta borcada faizede bence hiç gerek yok

Sadece borcunuz var, mesele bu kadar basit ama eşyalarınızı bile satıp savıp kaynana evinde sığıntı olmayı düşünebiliyorsunuz? Eve beş kuruş harcamadan, onların himayesinde, çocuk gibi. Allah’tan açıkta değilsiniz. Kendinize bakabilen haliniz buysa bakamayan haliniz nasıldır acaba?

Sanırım deminden beri de ağlanacak halinize gülüyorsunuz bu kadar. :KK53: Hayır deseniz ki size ne, fütursuzca pervasızca ürüyorum işte, size mi soracağım, bu bile gerçekten daha mantıklı. Böyle kıvırınca biraz komik duruyor.
size ne, fütursuzca pervasızca ürüyorum işte, size mi soracağım

Ya bişey sorucam sizde hiç yakın akrabalar tanıdıklar falan hediyeli ev görmeye gelmiyomu ben çocuğuma çok fazla kıyafet almadım çok hediye geldi birkaç kaynanam aldı birkaç annem aldı onlarla büyütüyorum evimede daha taşınalı 1 yıl oldu bulaşık mak. Yatak odam kaynanam evlendiğimiz zaman aldılar 3 sene birlikte oturduk evimizi yaptırmadan 1 sene önce taksitle dolap çamaşır mak. Aldık ama 3 yıl otursakta ayrı kese tutmadık biz ev düzücez ihtiyacımız var bize bakın demedik evimize taşındığımızda kanepede yoktu perdem bile yoktu benim ailem çok fazla bişey yapmadı tabak çanak hariç neredeyse hiç hatta taşındık kv. Soba getirdik hala daha enerjimiz yok elimin altında sıcak su soba yakmadan olmuyo TV yok ama mutfak dolabım 1 yıl yoktu yeni taktırdık ama o kadar borca girmeyi hiç düşünmedik şuan iki yerimde yeni perde var diğerleri hep birilerinin eskisi ocağım bilmem kaç yılından kalma başkasının eskisi ama yemeğimi pişiriyor birazda idare etmek gerek daha bakınca birçok eksiği var evimin ama zamanla olur sonuçta borcada faizede bence hiç gerek yok
Maalesef, anne ve baba tarafı akrabalarıyla görüşmüyoruz senelerdir. Eşimin akrabaları da bu tip insanlar değiller. Ben gocunmam ikinci elden, kendi kıyafetlerimi de ikinci el alıyorum senelerdir. Keşke yardım edebilecek birileri olsaydı.

Teşekkür ederim. Bebeği aldırmayı düşündün mü diye soranlar bile var. Düşünmez miyim tabi ki düşündüm. Ama cesaretim yok canına kıymaya. En azından ablamın durumu iyi, görümcemin durumu iyi. İkinci el kıyafetler alırım. Bi şekil bakabilirim çocuğuma. Yani teyzesi ve halası var. Onlarda şimdiden birşeyler alıp gelmeye başladılar. Mutfağa yardım ediyolar sağlıklı beslenmem için. Ufak tefek yardımlar da toplarım. O doğana kadar yünden hırkalar şapkalar yaparım belki bi anda herşey değişir. Ticaret anası olurum. İnsanlar evlatları için neler yapıyor. Ben neden yapmayayım
Abla şaka mısın sen?
Ufak tefek yardımlar toplarım derken?
Canın çalışmak istemiyor, bunca borcun içine bir de çocuk yapmışsın. Anca borç anası olursun sen. Çocuğu da sürüklemişsiniz peşinizden miss gibi.

Orasi öyle de ama daha ikisinin de yasi genc. Baski da varmis. Aileler bu derece karisiyorsa yardim etmek zorunda. Yoksa iki kisiye birakilsa Bencede kimseye yük olmadan yuva kurulmali. Ama bence bu es ailesinin evine gitme isi konu sahibi icin hic iyi olmayacak. Acik yazmak gerekiyorsa KV de calisiyor, o evde olmus olacak. Bütün evin yükü de onun üstüne kalabilir. Bilemedim vallaha. Ben evini dagitmazdim. Aileden borc alip bir kismini kapatip azar azar ödemek daha iyi gibi
Haklısınız. Ben de dagitmazdim ama borç üzerine borç da çözüm olmuyor :KK43:
Inşallah bir şekilde çözerler, bu hikayenin mutlu sonla bitme ihtimali bence yok zaten ama inşallah yaniliriz :KK43:

incig incig ister bile isteye ister kazara, sonuçta şu an hamilesiniz sağlıklı bir gebelik dilerim, yalnız kayınvalide evine bir kere gittiniz mi sandığınız gibi 3-4 yılda çıkamazsınız, sıfırdan eşya almak, uygun fiyatlı kiralık ev bulmak, bebek masrafları mutfak masrafları faturalar ve diğer giderler derken tek maaşla mümkün değil, 3-4 yıl içinde zaten sizin 2. bebeğinizde olur, planı temelli yaşamaya göre yapın bence.

O yüzden mi kayın aile evine taşınıyorsunuz?
Katip senaryom fazla film izlemekten abartılı gelirse durdurun🤣
Konu sahibesinin eşi zaten doğum sonrası ailesinin evine gitmek istiyordu, adamın kafada aileyle yaşama planı vardı bence, kirayı ödeyip mutfak masrafını karşılayabilen borçları da bir şekilde halledebilirdi, bir yerlerde bir eksik var gibi geliyor bana, ki konu sahibesinin annesi bu aileye gelin gitmesini istememiş, damadı kayınvalidesini istemiyor bunu bahane edip aileme gidelim demiş, konu sahibesi de gitmek istemiyordu eşini ikna etmeye çalışıyordu, ben biraz kötü fikirli bir kadınım, eş ödemeleri bilinçli aksatmış olabilir, çıkmazdayız eve icra da geldi ailemle yaşamaya mecburuz diyor olabilir🙄

Abla şaka mısın sen?
Ufak tefek yardımlar toplarım derken?
Canın çalışmak istemiyor, bunca borcun içine bir de çocuk yapmışsın. Anca borç anası olursun sen. Çocuğu da sürüklemişsiniz peşinizden miss gibi.
Çalışmak istemiyor değil, 14 yaşından beri iş hayatındaydım. Evlenince işten gece yarıları çıkmak zorunda kaldığım için sevgili eşim bu durumdan rahatsız oldu ve daha az saat çalışabileceğim işler bakmaya başladım, ancak dönüş alamadım. Şuanda evde oturuyorum.

Sizin işleriniz sarpa sarmış, tam bir kördüğüm olmuş öneri almak istiyorsunuz ama şu an çok fazla seçeneğiniz yok. Öncesinde yapmanız gereken, minimum eşya ile evlenip (l koltuk yatak dolap buzdolabı çamaşır makinası) borç harç bitme kadar el birliği ile çalışmaktı. Borcu kapatmak önceliğiniz olmamış. 22 yaşında hayatınızdaki öncelik çocuk olmuş.

Sizin değişik versyonunuz çocuğumun bakıcısında var. Bakıcımız 40lı yaşlarında eşi de devlette işçi statüsünde. Üç çocukları var. Büyük erkek çocuk 22 sinde evlenmek istiyor. Sizden farklı olarak aile yardım ediyor çocuklara. Diyorlar borçları bitsin. Bursa’da bir köyümüz var oraya yerleşeceğiz. Tek hayalleri bu. Ancak gelin 20sinde çalışmıyor oğulları asgari ücret alıyor. Gelin hemen hamile kalıyor. Kasımda ilk doğalgaz ve elektrik faturası ödenemiyor. Aralıkta da… Ocakta gelin ve oğul kayınvalideye yerleşiyor. Doğum oluyor. Bakıcımız ek iş derdinde. Bakıcının eşi haftasonu sürekli mesaide. Hatta evin liseli kızı restoranda çalışıyor. Gelin hamile çünkü. Çünkü borç var. Gelin doğum yapıyor bebek bir yaşına gelmeden süprizz… Allah’ın hikmeti ikinci çocuk. Bakıcımız her gün ağlıyor. Şu çocuğumun aile olduğunu göremedim ayaklarının üzerinde duramadılar diye. Gelin teyplerde çünkü keşke hemen çocuk yapmasaydınız hadi bu oldu ikinci niye oldu dediler diye.

Aile olun. Kendiniz olun. Çalışın. Bilin ki o çocuk okul çağına geldiğinde sizi örnek almış olacak. Göz açıp kapayıncaya kdar zaman geçiyor. 3-4 seneye borcunuz bitse yine evin eksiklerini kapatmak isteyeceksiniz haklı olarak. Sonra da bir bakmışsınız ne v var ne araba ne birikim. Üstüne çocuk büyümüş sizin yaşlarınızda evlenmek istiyor düğünüme yardım edin diyor.

Doğudayım 15 gündür kombi çalıştırıyorum 700tl doğalgaz parası gelmiş. Çocuğum var ve evde konfor arıyorum bu yüzden açıyorum. Çevremdeki birçok kişi de açtı. Şimdi çocuğunuz olunca idare ediyoruz diyemiyorsunuz. Çocuk kısmetiyle bereketiyle gelmiyor. Borcuyla harcıyla geliyor bunu unutmayın.

Çalışmak istemiyor değil, 14 yaşından beri iş hayatındaydım. Evlenince işten gece yarıları çıkmak zorunda kaldığım için sevgili eşim bu durumdan rahatsız oldu ve daha az saat çalışabileceğim işler bakmaya başladım, ancak dönüş alamadım. Şuanda evde oturuyorum.
Sevgili eşinize söyleyin; ekmek artık aslanın ağzında değil midesinde. Hepimiz çalışıyoruz, ben 1de tekstil atölyesinden çıktığımı biliyorum, ne oluyormuş gece yarısı çıkınca? Eşiniz madem bu kadar düşünüyordu sizi, bu kadar yükün altına neden soktu ki?

incig incig ister bile isteye ister kazara, sonuçta şu an hamilesiniz sağlıklı bir gebelik dilerim, yalnız kayınvalide evine bir kere gittiniz mi sandığınız gibi 3-4 yılda çıkamazsınız, sıfırdan eşya almak, uygun fiyatlı kiralık ev bulmak, bebek masrafları mutfak masrafları faturalar ve diğer giderler derken tek maaşla mümkün değil, 3-4 yıl içinde zaten sizin 2. bebeğinizde olur, planı temelli yaşamaya göre yapın bence.

Konu sahibesinin eşi zaten doğum sonrası ailesinin evine gitmek istiyordu, adamın kafada aileyle yaşama planı vardı bence, kirayı ödeyip mutfak masrafını karşılayabilen borçları da bir şekilde halledebilirdi, bir yerlerde bir eksik var gibi geliyor bana, ki konu sahibesinin annesi bu aileye gelin gitmesini istememiş, damadı kayınvalidesini istemiyor bunu bahane edip aileme gidelim demiş, konu sahibesi de gitmek istemiyordu eşini ikna etmeye çalışıyordu, ben biraz kötü fikirli bir kadınım, eş ödemeleri bilinçli aksatmış olabilir, çıkmazdayız eve icra da geldi ailemle yaşamaya mecburuz diyor olabilir🙄
İşte ya aradığım yorum bu saatlerdir. Ben hala istemiyorum ama çok zorunda kalırsam evet mecbur giderim napiyim. Eşim icra gelince eşek gibi ödicekler falan demişti bana siz böyle yazınca aklıma geldi. Allah'ım neyin içine düştüm inşallah böyle değildir

Calisma ihtimaliniz yok mu ?
Eşiniz çalışıyor mu ?
Aslında asiri asiri yüksek bir borç değil.
Ev üstüne ev olmaz evet maalesef bu doğru ama gidip ayrılmak max 4 sene surmeyebilir evdeki hesap çarşıya uymazsa hem daha uzun kalıp hem aranızı da bozabilirsiniz maalesef
TV almak yerine o 20 bini borca odeseydiniz keske TV çok elzem değil diğer eşyalar da ikinci elmis zaten

Alamıyorlarmış şuanki kanuna göre. Üstünlük taslayın diye açmadım ben konuyu yahu 😂 ben cahilsem siz beni bilgilendirin, büyüklük edin diye açtım. Yargılama yapasınız diye değil. Başka konulara gidin yapın yargınızı valla.
Valla siz oraları çoktan geçmişsiniz, üzgünüm yani. Evi toplamaya başladınız mı?

Benim bir arkadaş vardı. Çocuğun ailesi istemedi diye düğüne gelmediler. Maddi destek de yoktu. Biraz inattan mı dusuncesizlik mı bilmiyorum damatliga bile bir dünya para verdiler. Borç içindeydi ama arkadaşından borç alıp kardeşine laptop alıyordu. Gelir gider o kadar dengesizdi ki. Borç alma yüzünden en yakın arkadaşıyla kusmustu bir süre sonra. Eşi özel ders veriyordu hep ordan biraz kurtariyorlardi. Giyim kuşam bakım görsen inanamazsin. Sürekli saçının boyası şekli vs değişiyordu.

Ama benim gözlemlediğim sorumsuz sekilde harcayanlarin işi daha rast gidiyor. Bu kızın da şu an durumu iyi.

Üniversitede ben parça kumaş alırdım pazardan diktiriridim. Arkadaşım atletini bile marka alırdı. Kredi kartinin anca asgarisini oderdi. Yazin çalışmazdi. Ben yazları fabrikada kışları özel ders vererek çalışırdım. Şu an o kızın da hayatı daha iyi. Eş seçiminden belki. Ben anca çalışmayı biliyorum kazaniyorum da ama eş seçiminden herhalde oyle aman aman bir hayatım olmadı. Bu dediğim arkadaşımın da hiç çalışması gerekmedi.
Ya esin idare ediyosa harcarsin ama burda esde ailesine yaslanmis yani ben boyle esten sogurum mesela idare edemeyecekse neden evleniyo tabi bunca borca kadininda calismasi gerekir. Bilmiyorum ya bana gore degil borc ile alisveris is yapmak vs

Maalesef, anne ve baba tarafı akrabalarıyla görüşmüyoruz senelerdir. Eşimin akrabaları da bu tip insanlar değiller. Ben gocunmam ikinci elden, kendi kıyafetlerimi de ikinci el alıyorum senelerdir. Keşke yardım edebilecek birileri olsaydı.
Herşey zamanla olur ya. Kv anlaşabilirler bence o kadar büyütmeye gerek yok. Ben 3 sene oturdum, hala dip dibeyiz. Hiçbir sorunumuz yok şuan. Tabi aynı evin içinde tartışmada olur ama saygıyı kaybetmemek önemli. Sonuçta kv olmasa bile eşlede arada anlaşmazlık olabilir çok doğal. Şuan iyi kötü eşyam da var ama eskisi olmayanın yenisi olmaz sabretmek gerek benim doğru düzgün açacak halımda yoktu kv kullanmadıkları aldım açtım evim şuan boyasız sıkıntı değil seneye boyatırız alışverişte falanda hiç lükse kaçmayız bizimde makul ölçülerde borçlarımız taksitlerimiz vardı kurbanda kesmedik diyeceğim o ki sabredin eşyaları satmayın kv yerleşin iyi bir bağ kurmaya iyi iletişim kurmaya özen gösterin sonuçta o sizin sevdiğiniz adamı doğuran yetiştiren kadın bu bile bence ona karşı içinizde Bi sevgi saygı oluşması için yeterli olmalı en azından benim için öyle şuan evimde yakın yediğim içtiğimde ayrı gitmiyor Bi sıkıntım yok çok şükür

Ayrıca da çok yeni bir hamileliğim var. Planlı değildi kesinlikle. Çok açık yazamıyorum buraya ama bu durumu yaşayan milyonlarca kadın var.

Beni burada aldı mı bir gülmek 😅

Ya abla şimdi faizi idi avukat parası dosya masrafı derken girecek epey, tabi şimdi kredi notu falan düşer, maaşına haciz gelir, işyeri bunu sıkıntı yapabilir. Bu kadar manyamış olabilir mi bu adam, bendeki deli bu kadar cesur değil, bilemiyorum.

İşte ya aradığım yorum bu saatlerdir. Ben hala istemiyorum ama çok zorunda kalırsam evet mecbur giderim napiyim. Eşim icra gelince eşek gibi ödicekler falan demişti bana siz böyle yazınca aklıma geldi. Allah'ım neyin içine düştüm inşallah böyle değildir
Eşiniz ailesi için mi dedi o sözleri? Öyleyse çok ayıp, ne olursa olsun ailesi için öyle sözler sarf etmemeli, bizlerde kendi imkanlarıyla evlenmiş insanlarız yeri geldi maddi zorluklar da çektik ama ailelerimize eşek gibi ödeyecekler demedik, borç bizim borcumuzdu kendimiz ödedik.

Valla eşinizin düşüncesini bilemem ama siz daha şurada 1 hafta oldu olmadı doğum sonrası kayınvalideye gitme içerikli konu açmadınız mı?
Siz gitmek istemiyordunuz, eşiniz sizi siz eşinizi ikna etmeye çalışıyordunuz, eşinizin içinden geçenleri bilemem ama borçları özellikle ödememiş olabilir mi? Olabilir, hazır orada kurulu ev varken evin faturaları, mutfak masrafı gibi giderlerine karışmama şartı da koyarak ailesinin evine güle oynaya gitmeye hazır olan eşiniz.

Maaşı ne kadardır bilemem ama yeniden yapılandırma şansı varsa borcu yapılandırıp her ay düzenli olarak taksitleri öderken cebine kalan parayı dilediği gibi harcayabilir mi? Evet bence kendisi için harcayabilir, sizin bebek masraflarınızı da ailesinin üstüne yıkabilir, ne güzel kira yok, mutfak, fatura, bebek masrafı yok, tüm sorumluluğu aileme yıkıp istediğimi yaparım düşüncesinde bir eşiniz varsa Allah size kolaylık versin.

Belki borcu da ödemez hem aile evine yerleşmiş olur hem borcu ailesine ödetir, nereden baksanız eşiniz çooook uyanık bir adam lakin olan size olur, eşiniz aile evinde rahat yaşamaya alışınca artık ayrı ev kurmaya asla yanaşmaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X