Fiziksel şiddetin nedeni ve derecesi…

Sizin hatanız o tartışmadan sonra odaya gidip kulaklığı çekmek olmuş. Bıraksanıza kendi haline, ne hali varsa görsün.
Sizin o hamlenizden sonra ne kadar sinirlenirse sinirlensin şiddete başvurmaması gerekirdi zaten adamlık da o noktada devreye giriyor.
Ağlayarak günlüğüne yaz diyen adamın adamlığını da bilemedim.
Zor bir durum, ne yaparsınız bilmem ama sevgi saygı kalmamış gibi.

Bana şimdi mesaj atmış; PATATESİMİZ VAR MI? Yazmış. Arkadaşlar ben kafayı yemek üzereyim herhalde dünkü olayları atlatmadan bana bunu sorabilme genişliğine sahip. Sorun bende mi? Ne yapmam lazım şuan? Tekrar gelince kavga etmek istemiyorum ama şaka gibi!
Bu arada arkadaşlar objektif yorumlarınız için teşekkür ederim. Benim kulaklığı almam çok yanlış bir hareket Bunun farkındayım tekrar teşekkürler. Fakat attığı mesajdan ne kadar umursamaz ruhsuz bir insan olduğunu anlıyorsunuzdur.
Ben hiçbir şeye bu kadar sinirden gülmedim. Dün şiddetle kavga ettiğimiz adam bana patates soruyor. Ben bu kadar önemsizim demek ki ya. Ben gerçekten ne yapacağım? Şimdi oturup tekrar konuşsam amma uzattın diyecek şaka gibi ya gerçekten.
Terapoye gidelim aksi halde evden git bir sure deyin. Az akillanir belki. Siz de ona psikolojik siddet uygulamossıniz ama birikmislik ofkenizi kesinlikle anlıyorum. Siddetin gerekcesi olmaz oküz . Bir de pismanim da demiyor sizi sucluyor. Net bir ultimatom.verin boşanmayacaksanız. Yoksa ger firsatta kalkar o el

Kızlar merhaba nasılsınız?
Bir gün buraya böyle bir konuda yazacağım aklımın ucundan geçmezdi.
Dün ilk kez eşim dediğim kişiden fiziksel şisdet gördüm! Ne yapmalıyım o kadar kırgınım ki…
Olayın başını anlatıyorum: bir konu konuşuyorduk tamam tamam anladım daha fazla anlatma tarzında ters bir tepki verdi. Dedim ki sürekli aynı şeyi sorduğun için tane tane anlatıyorum niye lafınımı ağzıma tıkıyorsun. Seninle bişey konuşamayacak mıyım? Tamam anladım diyorum ne uzatıyorsun detayları vs diyerek benim canımı sıktı. Ben de kızdım. Belki canım konuşmak istiyor, belki anlatmak istiyorum ne diye benim sözümü kesip lafı bitirmeme izin vermiyorsun? Vs diye tartışmaya başladık. Konu o kadar uzadı ki artık bana hakaretler etmeye başladı. Sen beni hiç dinlemiyorsun, anca başkalarına kibarsın. Ama bana gelince böyle abuk sabuk kaba tavırların var dedim. Böyle uzadı muhabbet. Of puf diye çekti gitti. Ben bu durumu yediremedim. Çünkü benim anlatacaklarıma bu kadar mı sabrı yok? Bu kadar mı önemim yok? O kadar kırıldım ki. Çalışma odasına gittim, bilgisayarda oturuyor. Ben geldim konuşabilir miyiz dedim. Hayır dedi kulaklığını taktı. Ya dedim çıkar şunu sadece bir şey sorucam sen bana hiç mi önem vermiyorsun dedim. Git başımdan defol konuşmak istemiyorum, şuan konuşmayacağım vs gibi yine ters ters tavırlar aldı. Ben de o kadar sinirlendim ki bir anda kulağındaki kulaklığı aldım yere attım. Bunun üzerine bir hışımla kalktı saçımdan tuttu kolumu sıktı ve beni odadan dışarıya fırlattı. Arkadaşlar inanamıyorum ya yazarken benim bu salak durumu yaşadğıma inanamıyorum. Ben kendimi hangi ara bu duruma düşürdüm? Gerçekten kulağından kulaklığı çıkarıp atmam buna sebep olur mu? Sonra da ağlayarak günlüğüne yaz dedi. Sen başlattın dedi. O kadar pisleşti ki nefret ediyorum kendisinden. Sıfır sevgi sıfır merhamet sıfır ilgi. Siz olsanız ne yaparsınız? Şuanda bütün bu yaşananlardan beni suçluyor, utanmadan da psikoloğa gitmen lazım diyor. Bunu bir hakaret olarak görüyor. Yani gerçekten nutkum tutuldu. Senden boşanıcam dedim. Önce psikolojik sonra fiziksel şiddet uyguladın dedim. Şu durumu siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Ne yapılır?
Kendimi tanıtayım:

Ben 5 yıllık evliyim 2 yaşında kızım var. Eşimle Home office çalışıyoruz. Ben günlük işlerin yükü altında ezilmişken o da bütün gün bilgisayarda çalışıyor. Akşam da yemek yiyoruz 3-4 saat takılıyoruz sonra yine bilgisayara geçiyor. İkimizin arasındaki ilişki artık o kadar sıkıcı ve durağan ki artık sadece zaman geçiriyoruz gibi hissediyorum. Bir de bu anlayışsızlık ve bana olan sürekli bıkmış tavrından çok sıkıldım. Çocuğumu da alıp gitmek istiyorum. Ama çocuğum da onayı bağlı o da çocuğuna bağlı. Sırf çocuk için idare ediyorum diyelim…
Siddetin nedeni derecesi olamaz.Siddet siddettir.
Ama siz de adama sidder uygulamıssınız.
Adam tartısmak istemiyor,o durumda neyi cözebilirsiniz konusarak???

Şöyle düşünün insan sinirini fiziksel olarak ifade etme ihtiyacı duyduğunda genelde nesnelere zarar verir, siz de o anki öfkeyle kulaklığı yere atmışsınız eşinize saldırmamışsınız. Aranızdaki en temel fark bu. O ise çekinmeden size zarar verip üstüne bide küstahça ağlayarak günlüğüne yaz demiş. Pişmanlığı geçtim adam sizi dövüp dalga geçiyor ve üstüne sorunun sizde olduğunu, psikoloğa gitmeniz gerektiğini söylerek sizi manipüle etmeye çalışıyor. Şiddettin ne gereği ne affı olmamalı, siz ona mı saldırdınız ki o size saldırıyor? Çocuğu bahane etmeyin, günümüzde gayet de boşanmış olup ebeveynleriyle sağlıklı ilişkiler kurabilen çocuklar var. Boşandıktan sonra çocuk için çabalaması gereken kişiler anne ve babadır ama bu anne babanın birbirine karşı bir sorumluluğu olduğu anlamına gelmez. Çalışan ve ayakları üzerinde durabilen bir genç kadın olarak bu muameleyi kendinize reva görmeyin

Siz fiziksel olarak esinize saldirmamissiniz. Olayi yanlis yorumluyosunuz. Adama saldirirsiniz, adamda kendini korumak icin kolunuzu tutarsa bu etki-tepki olur, belki kendi aranizda tolere edersiniz. kulaklığı cikartinca karsiligi saçınızdan tutmak olmamali. Bu noktada esiniz haksız.

Sizinde haksiz oldugunuz bir nokta var. Bir insan konusmak istemiyosa zorlamayin. Hele ki oda degistiriyosa bunun meali şudur "sakinlesmeye ihtiyacim var, konusursam kalp kirarim". Yinede bunun karsiligi fiziksel siddet degil.

Esiniz yaptigindan pismanlik duysaydi iletisim sorunlariniz icin terapi secenegini degerlendirin derdim. Yinede teklif edin isterseniz

Yorumları okumadan yazıyorum yine. Ben eşinizin sizi küçük düşürmeye çalıştığını sezdim. Saçınızdan ve kolunuzdan tutarak sizi çıkarması, ağlayarak günlüğüne yaz demesi. Bunlar anlık (şiddetin her türlüsü hata sakın yanlış anlamayın) öfkeyle oluşan şiddetten çok, sizi hor görmekten çıkan davranışlar olduğunu düşünüyorum.

Üzgünüm sizin durum bana çok sıkıntılı geldi.

Fiziki siddetin nedeni de derecesi de olmaz.

Kabul edilebilir bir durum degil.

Anladigim kadariyla ilk kez yasanmis olmali ki konuyu uzatacagim diye bu kadar canhıraş savas vermissiniz.
Aslinda tam dialoglari bilmediğimiz icin afaki bir yorum olacak ama esiniz fiziksel siddete kadar sanirim arada hakaret de etmis dogru mu anladim?

Isin icine hakaret girene kadsr niye kendinizi durdurmadiniz ki? Sanirim sizde de bir ofke kontrol problemi mevcut, yaniliyor muyum?

Dün ilk kez eşim dediğim kişiden fiziksel şisdet gördüm! Ne yapmalıyım o kadar kırgınım ki…
Olayın başını anlatıyorum: bir konu konuşuyorduk tamam tamam anladım daha fazla anlatma tarzında ters bir tepki verdi. Dedim ki sürekli aynı şeyi sorduğun için tane tane anlatıyorum niye lafınımı ağzıma tıkıyorsun. Seninle bişey konuşamayacak mıyım? Tamam anladım diyorum ne uzatıyorsun detayları vs diyerek benim canımı sıktı. Ben de kızdım. Belki canım konuşmak istiyor, belki anlatmak istiyorum ne diye benim sözümü kesip lafı bitirmeme izin vermiyorsun? Vs diye tartışmaya başladık. Konu o kadar uzadı ki artık bana hakaretler etmeye başladı. Sen beni hiç dinlemiyorsun, anca başkalarına kibarsın. Ama bana gelince böyle abuk sabuk kaba tavırların var dedim. Böyle uzadı muhabbet. Of puf diye çekti gitti. Ben bu durumu yediremedim. Çünkü benim anlatacaklarıma bu kadar mı sabrı yok? Bu kadar mı önemim yok? O kadar kırıldım ki. Çalışma odasına gittim, bilgisayarda oturuyor. Ben geldim konuşabilir miyiz dedim. Hayır dedi kulaklığını taktı. Ya dedim çıkar şunu sadece bir şey sorucam sen bana hiç mi önem vermiyorsun dedim. Git başımdan defol konuşmak istemiyorum, şuan konuşmayacağım vs gibi yine ters ters tavırlar aldı. Ben de o kadar sinirlendim ki bir anda kulağındaki kulaklığı aldım yere attım. Bunun üzerine bir hışımla kalktı saçımdan tuttu kolumu sıktı ve beni odadan dışarıya fırlattı. Arkadaşlar inanamıyorum ya yazarken benim bu salak durumu yaşadğıma inanamıyorum. Ben kendimi hangi ara bu duruma düşürdüm? Gerçekten kulağından kulaklığı çıkarıp atmam buna sebep olur mu? Sonra da ağlayarak günlüğüne yaz dedi. Sen başlattın dedi. O kadar pisleşti ki nefret ediyorum kendisinden. Sıfır sevgi sıfır merhamet sıfır ilgi. Siz olsanız ne yaparsınız? Şuanda bütün bu yaşananlardan beni suçluyor, utanmadan da psikoloğa gitmen lazım diyor. Bunu bir hakaret olarak görüyor. Yani gerçekten nutkum tutuldu. Senden boşanıcam dedim. Önce psikolojik sonra fiziksel şiddet uyguladın dedim. Şu durumu siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Ne yapılır?
Kendimi tanıtayım:

Ben 5 yıllık evliyim 2 yaşında kızım var. Eşimle Home office çalışıyoruz. Ben günlük işlerin yükü altında ezilmişken o da bütün gün bilgisayarda çalışıyor. Akşam da yemek yiyoruz 3-4 saat takılıyoruz sonra yine bilgisayara geçiyor. İkimizin arasındaki ilişki artık o kadar sıkıcı ve durağan ki artık sadece zaman geçiriyoruz gibi hissediyorum. Bir de bu anlayışsızlık ve bana olan sürekli bıkmış tavrından çok sıkıldım. Çocuğumu da alıp gitmek istiyorum. Ama çocuğum da onayı bağlı o da çocuğuna bağlı. Sırf çocuk için idare ediyorum diyelim…
Canim her evlilikte olur bazen keske isin siddet boyutuna gitmeseydi bu durum erkekler bazen o kadar cekilmwz oluyor ki anlatamam sana da tek tavsiyem kacan kovalanir keske pesinden calisma odasina gitmeseydin sakin ol zamana bırak 2 yasinda kucuk bir çocuğun var bekle biraz hic bisy deme ona

Kaç gündür yazicam yazicam yeni bir konumu açsam diye diye dusundum. Buraya yaziyim bari.
Güzel kadinlar siz nasil guzel yetistirilmişsiniz. Burda okuyorum konulari siddet. Aldatma vs konulari anne baba sahip çikmiyor diye sizin yorumlarinizi okuyorum. Ne güzel modern düşünceli kadinlar diyorum ❤️ evlendin artik ayrilma demezsiniz. Çocuklariniz eşleriniz çok şansli. Aslinda bende oyle dusunuyorum benim çocugum mutlu olmadigi bir yerde elalem ne Der dusuncesinden dolayi bosanma demem. Bilmiyorum şuanlik oyle dusunuyorum insallah hep boyle kalirim. Etrafimizda ki toplum çogu boyle elalem ne Der korkusuyla mutsuz evlilikte kaliyorlar. Aldatma da olsa şiddette olsa. Bu dusuncenin çoguda aileden geliyor anne babadan.
Mesela benim kaynanam çok eski kafali insan. Benide kendine benzetmeye çalişiyor. Kocalar aldatsada kadin evinde oturmali ben oyle yaptim. Çok kotu siddete maruz kalmis sokakta surukluyormus o derece. Banad islemeye calisiyor bende dedim. Ben yapsam tmm karicim dermi dedim. Ben niye diyeyim aldatma benim kirmizi çizgimdr. Erkekler yaptiginda kadinlar çekmeli. Kadinlar yaptiginda erkekler çekermi hangi erkek çeker. Eeee biz niye çekicez. Aldatsa s.ktrsn gitsin. Ne kadar seversem seviyim.

Kendimi tanıtayım:

Bugün saçınızdan tutan kolunuzu sıkan yaron döver de söver de ondan sonra da kızınızı dövmeye başlar. Anlamıyorum böyle insanları nereden buluyorsunuz, evlenmeden önce hiç mi karşınızdakini tanımıyorsunuz. Empati yapmak istiyorum (sizin bu adamla birlikte olmanız durumuna) ama hiçbir normal insan eşine vurmaz şiddet uygulamaz belli ki sorunlu biri öfke problemleri var tanıştıktan sonra hiç mi farke etmediniz yoksa erkektir diye görmezden mi geldiniz? Kızım için dayanıyorum diyorsunuz ama kızınız için kaçmalısınız. Bir an önce boşanın

Kaç gündür yazicam yazicam yeni bir konumu açsam diye diye dusundum. Buraya yaziyim bari.
Güzel kadinlar siz nasil guzel yetistirilmişsiniz. Burda okuyorum konulari siddet. Aldatma vs konulari anne baba sahip çikmiyor diye sizin yorumlarinizi okuyorum. Ne güzel modern düşünceli kadinlar diyorum ❤️ evlendin artik ayrilma demezsiniz. Çocuklariniz eşleriniz çok şansli. Aslinda bende oyle dusunuyorum benim çocugum mutlu olmadigi bir yerde elalem ne Der dusuncesinden dolayi bosanma demem. Bilmiyorum şuanlik oyle dusunuyorum insallah hep boyle kalirim. Etrafimizda ki toplum çogu boyle elalem ne Der korkusuyla mutsuz evlilikte kaliyorlar. Aldatma da olsa şiddette olsa. Bu dusuncenin çoguda aileden geliyor anne babadan.
Mesela benim kaynanam çok eski kafali insan. Benide kendine benzetmeye çalişiyor. Kocalar aldatsada kadin evinde oturmali ben oyle yaptim. Çok kotu siddete maruz kalmis sokakta surukluyormus o derece. Banad islemeye calisiyor bende dedim. Ben yapsam tmm karicim dermi dedim. Ben niye diyeyim aldatma benim kirmizi çizgimdr. Erkekler yaptiginda kadinlar çekmeli. Kadinlar yaptiginda erkekler çekermi hangi erkek çeker. Eeee biz niye çekicez. Aldatsa s.ktrsn gitsin. Ne kadar seversem seviyim.
Aldatma isine tahammulum yok durumun varsa cik git yada esini kov kendi duzeninden cikma ama isin yerin varsa git once ayaklarının uzerinde dur calis sonra yerini yap git

Kulaklığı atman Bi sebep olamaz sen ona dokunmamışsın. Bence kadın vursa bile erkek karşılık vermemeli. Pozitif ayrımcılıksa ayrımcılık farketmez güç olarak denk değiliz aynı karşılığı veremez vermemeliler. Adam olan vermez.

Kendimi tanıtayım:

Merhaba, partnerinden şiddet görmüş bir kadın olarak ben terapi alıyorum. Tam olarak benzer bir sebepten ötürü şiddet gördüm. "Konuyu uzatmak, tartışmayı devam ettirmek."
Psikologum bu davranışın erkeklerde çok fazla görüldüğünü söyledi. Bu davranışının sebebi siz ya da sizin karakteriniz değil.
Bizzat psikologumun sözleri, şu şekildeydi.
Erkeklerin en küçük tartışmada şiddete başvurması, çocukluğunda erkeklerle oyun oynarken öğrendiği bir davranış. Ne kadar iyi bir aile yapısından da gelse, erkekler erkeklerin yanında sorun çözmeyi fiziksel tepki koyarak başarabiliyor.
Erkekler en küçük tartışmaları şiddet ile çözmeyi birbirlerinden öğreniyor, ve bunu kafalarında "yapılabilir" bir şey olarak kodluyorlar. Maalesef partnerin yaptığı şeyden üzüntü duysa bile "çok da yanlış" bulmuyor, çünkü o büyürken erkeklerleydi ve ona bu gösterildi.

Aranızda eşinizle bir iletişimsizlik olduğunu düşünüyorum. Konuşmamak çözüm değil. Ama sizin sorununuz belki de konuşmak olmuştur. Eşinizle farklı bir iletişim dili geliştirmeniz gerekiyor. İlişkide sorunlar olmayacak değil, yetişkin insanlarsınız, çocuğunuz var.

Bence ona duygularınızı anlatan bir kağıt verip o gün evden çıkabilirsiniz. Bir kağıda yaşanan şeyin sizi ne kadar üzdüğünü, aslında bir şeyleri onunla paylaşmak ve çözümlemek için konuşmak istediğinizi yazmalısınız. Tekrar tartışmaktan ve şiddet görmekten korktuğunuz için de bu yolu tercih ettiğinizi söyleyin. Şiddet kabul edilebilir bir şey asla değil. Eğer evli olmasanız ayrılın derdim. Ben yaşadığım şeyden ötürü çok üzüldüm. Çok kalbim kırıldı. Kendimi onun gözünde içi boş bir et parçası gibi hissettim. Canımı acıtmayı umursamadı. Ama ben sevilmeyen de bir kadındım. Eşiniz sizi seviyorsa eğer, en doğrusu konuşmak ve bunun asla bir daha tekrarlanmasını istemediğinizi söylemek.

Eğer ilişkiniz olur da düzelirse, evden daha çok cıkmanızı öneririm, öğle arasında yürüyüşe çıkın. Evde olmak bir insanla eve tıkılı kalmak sizi o insandan uzaklaştırır, bir o kadar da yakınlaşırsınız, aynılaşırsınız. Kendinize biraz alan yaratın

Anlamıyorum böyle insanları nereden buluyorsunuz, evlenmeden önce hiç mi karşınızdakini tanımıyorsunuz.
İnanın içimizde yaşıyorlar. Ben de sizin gibi düşünüyordum. Kadınlar nasıl şiddet görüyor, sen de vur bitane diyordum. Ama insan o an donakalıyor bir anda saldırdı. Devamında ne olacağını kestiremedim. İnan o noktada ben de vurabilirdim ama yapmadım. Korkudan değil nedenini bilmiyorum ben böyle birisi değilim. Bu sefer “kavga etmiş olacaktık” şimdi o suçlu. Bir de erkektir yapar diye düşünmüyorum. Hayatta en son böyle düşünecek kadınım. Diyorum ya size benim başıma nasıl geldi bu olay? Çocuk olduktan sonra değişti. Şiddet eğilimi asla yoktu. Bana karşı da başkalarına da yoktu. Ama zamanla içinden sinirli aksi biri çıktı. Bence erkekler gittikçe babalarına benziyor. Gençken her şey güzel ama baba olduktan sonra öğrendikleri figürü hayatına adapte ediyor.

N neliel2odel
yaa ❤️ öncelikle benimle aynı deneyimi yaşadığınız için çok üzgünm. Geçmiş olsun. Detayları yorumunuz beni o kadar mutlu etti ki. Forumda ne kadar güzel kadınlar varmış dedim. Bu yorum ile hepinize çok teşekkür ediyorum güzel kadınlar desteğiniz için.🙏
Merak edenler için bir gelişme olmadı. Abimle konuştum. Çok üzüldü ve kızdı, çok şaşırdı. Tavrını koy, hangi kararı alırsan al yanındayım ama fevri davranma hemen dedi. Ben de eve gelip kızımı uyutup yattım. Tavrım net. Gerçekten hatasını anlayana kadar konuşmayacağım, normalleştirmeyeceğim. Sineye çekmeyeceğim. Sonrasında ne olacak bilmiyorum. Eğer hala hatasını anlamayıp umarsız davranırsa gerekirse evden uzaklaşacağım.

Adam defol git konuşmak istemiyorum dedikçe yakasına yapışmışsınız. Sinirlendiğinde yapması gerekeni yapıp odaya gidip kulaklık takmış kendi halinde oturuyo daha ne uzatıp duruyosunuz bence birbirinizden farkınız yok.

N neliel2odel
yaa ❤️ öncelikle benimle aynı deneyimi yaşadığınız için çok üzgünm. Geçmiş olsun. Detayları yorumunuz beni o kadar mutlu etti ki. Forumda ne kadar güzel kadınlar varmış dedim. Bu yorum ile hepinize çok teşekkür ediyorum güzel kadınlar desteğiniz için.🙏
Merak edenler için bir gelişme olmadı. Abimle konuştum. Çok üzüldü ve kızdı, çok şaşırdı. Tavrını koy, hangi kararı alırsan al yanındayım ama fevri davranma hemen dedi. Ben de eve gelip kızımı uyutup yattım. Tavrım net. Gerçekten hatasını anlayana kadar konuşmayacağım, normalleştirmeyeceğim. Sineye çekmeyeceğim. Sonrasında ne olacak bilmiyorum. Eğer hala hatasını anlamayıp umarsız davranırsa gerekirse evden uzaklaşacağım.
Bence ikiniz de etraflıca hatalarınızı konuşmalısınız. Tabi ki size vurana siz de vuramıyorsunuz. Bazen kıyamamaktan, bazen çok üzülmekten, bazen "ben bu değilim" dediğinizden oluyor.
Konuşmamak çözüm değil. Bence duygularınızı ona bir kağıda yazın. Ailenizden birisi varsa oraya taşının bir süre. Çocuğunuzu da alın. Bir süre birbirinizden uzak kalmalısınız. O çok hatalı, çok çok hatalı.
Ama ben sizde seven bir kadın görüyorum. Sevdiğiniz için onunla konuşmak, tartışmak, anlaşmak istemişsiniz. Onun kendisini size kapatması sizin daha çok üzerine gitmenize sebep olmus.
Eşiniz şu an hiçbir şeyin farkında değil. Fark etmeyecek de, maalesef ona nasıl hissettiğinizi yazmanız ve anlatmanız gerekiyor.
En azından benim psikologum bana bu söylemişti. Hem içimde hissettiğin duygu ve düşüncelerle başbaşa kalmamak adına yapmak gerekiyor. Hem de bir insana yanlış yaptığını söylemek adına yapmanız gerekiyor.
Ben de partnerime ayrılmadan önce her şeyi açıklamıştım. Öyle ayrıldım.

X