Sizce eşimin ailesine haksızlık mı ediyorum

Evlenmeden önce siz de birikim yaptıysanız, bu birikim şimdi size katkı olacaksa bence eşinizin de malında hakkınız var. Ama sanırım siz de şimdiye kadar kendi ailenize katkı yapmış, kendinize birikim yapmamışsınız, bu durumda es malının peşine düşmüyorsa sizin de pek söz hakkınız olmuyor.
Ama kaç sene çalışmış olan adam birikimini eve katmasa, borç içinde olsam ben kabul etmem baştan, ona göre ister evlenir ister evlenmez.

Merhaba arkadaşlar biraz uzun olacak kusura bakmayin, umarim açıklayıcı anlatabilirim ben bir yıllık evliyim. Eşim kamu çalışanı ben özel sektörde çalışıyorum. Eşimle bazı konularda anlaşamıyoruz. Biz evlenirken düğünü kendi başımıza yaptık, eşim evlenmeden önce bir hata yapmış düğün yapmak için kredi çekip aldığı arabayı babasıyla birlikte almış o zamanlar alırken düğününü bu arabayla yapicaz deyip ortak almışlar dörtte birini babası karşılamış ve babasının adına bir araba almışlar. Biz nişanlıyken eşimin annesi arabayi satıp düğün yapicaz dedi ve bende eşimle konuşup arabayı satmayalim onunla gezeriz kredi çekip düğün yapalim dedim. Esimin ailesi düğünde sadece on gr bilezik taktı arabayi karşılayacak bir takı veya bir yardımları olmadi.Şimdi araba sürekli babasında ve babası yaşlılığını bahane ediyor bana bişey olsa araba lazim olur kapinin önünde dursun diyor bu arada görümcem bir sokak ilerde oturuyor ve arabasi var acil durumlar için, biz balayina bile uçakla gittik araba kiralayıp gezdik , asla arabamiz var diyemiyorz zaten, lazim olunca alsak bile babasi bana lazim deyip ertesi gün alip götürüyor. Ve eşimin ailesinin tapu beklediği bir ev var eğer tapusu çıkarsa ordan birkaç ev cikabilecek bütçede bir getirisi olacak ve esimin babasi evin tapu işlemleri için bu arabayi satacağını söyledi. Bende ev sahibi olacağız diye ses etmedim yoksa elimizden alınan araba icin eşimin tepki göstermemesine kayıtsız kalamazdım. Ama simdi öğrendim ki sanırım esimin ailesi köyde bir ev yaptırmak icin arabayi satıp daha düşük bir model araba alacakmış ve kalan parayla ufak bir köy evi yaptiracakmış. Bu arada biz kirada kalıyoruz ve bir tofas araba alabilecek kadar bile birikimimiz yok eşimin ailesinin köyde tarlaları var emekli maaşı var. Ben esimin bu denli ailesine yardım etmesine sinir oluyorum. Ama anne babası olduğu icin vicdan yapıyorum,Araba konusuna ayrı takılıyorum ve bizim de bir arabamız olsun istiyorum. Esimin babasi araba almak istiyorsan arkadaşıma götüreyim kredi cek al demiş çok sinirlendim. Siz olsanız ne yapardınız bu konuyu nasil çözebiliriz bilmiyorum kimse kırılmadan okuduğunuz için teşekkür ederim
Iyide sizle evlenmeden onceki hadiseler siz karısamazsınız. Araba kalsin kredi ekelim diyen de sizsiniz. Kendi hataniz. Araba sizin gibi durmuyor zaten balayinda bile binemediginize göre. Araba sizden çikalı çok olmus ama siz hala ara sizin saniyorsunuz. Arabanin sizden gittigini kabullenerek işe baslayabilirsiniz. Siz babanızla araba alsanız evlenirlen babanıza bu sizin olsun deseniz de esiniz karısamazdı. Ha düğünde kullanma mevzuu vs haklisinız sozler var vs ama yine bu da eşinizle ailesi arasında gitsin hesap sorsun madem size ne oluyor. Hakllsizlik var ama size laf düşmez özetle.

Baştan hata yapmışsınız karışmayacaktiniz başka araba mı kalmadı başka alınırdı
Simdi yapacak birseyiniz yok bence

Evet taktığım kısım burasi oldu bilsem sattırır kredi ödediğim parayla arabami alırdım
Siz bu düşüncelerle kredi çekerken bunu karşı tarafla açık açık konuştunuz mu? Yani araba satılmasın biz direkt arabayı alacağız krediyle de düğünü yaparız dediniz mi? Denediyseniz burada bir iletişim kopukluğu olmuş bence. Karşı taraf planladıklarını söylemiş, arabayı satıp düğün yapacağız demiş kendilerini öyle ayarlamışlar. Daha sonrasında siz yok biz kredi çekip düğün yaparız deyip kendi yolumuza bakmışsınız karşı tarafta bunu araba da bizde kaldı o zaman bizden destek istemiyorlar diye düşünmüş. Siz krediyi çekerken açık açık bu araba bizim biz bunu alıp gideceğiz dediniz mi?

Merhaba arkadaşlar biraz uzun olacak kusura bakmayin, umarim açıklayıcı anlatabilirim ben bir yıllık evliyim. Eşim kamu çalışanı ben özel sektörde çalışıyorum. Eşimle bazı konularda anlaşamıyoruz. Biz evlenirken düğünü kendi başımıza yaptık, eşim evlenmeden önce bir hata yapmış düğün yapmak için kredi çekip aldığı arabayı babasıyla birlikte almış o zamanlar alırken düğününü bu arabayla yapicaz deyip ortak almışlar dörtte birini babası karşılamış ve babasının adına bir araba almışlar. Biz nişanlıyken eşimin annesi arabayi satıp düğün yapicaz dedi ve bende eşimle konuşup arabayı satmayalim onunla gezeriz kredi çekip düğün yapalim dedim. Esimin ailesi düğünde sadece on gr bilezik taktı arabayi karşılayacak bir takı veya bir yardımları olmadi.Şimdi araba sürekli babasında ve babası yaşlılığını bahane ediyor bana bişey olsa araba lazim olur kapinin önünde dursun diyor bu arada görümcem bir sokak ilerde oturuyor ve arabasi var acil durumlar için, biz balayina bile uçakla gittik araba kiralayıp gezdik , asla arabamiz var diyemiyorz zaten, lazim olunca alsak bile babasi bana lazim deyip ertesi gün alip götürüyor. Ve eşimin ailesinin tapu beklediği bir ev var eğer tapusu çıkarsa ordan birkaç ev cikabilecek bütçede bir getirisi olacak ve esimin babasi evin tapu işlemleri için bu arabayi satacağını söyledi. Bende ev sahibi olacağız diye ses etmedim yoksa elimizden alınan araba icin eşimin tepki göstermemesine kayıtsız kalamazdım. Ama simdi öğrendim ki sanırım esimin ailesi köyde bir ev yaptırmak icin arabayi satıp daha düşük bir model araba alacakmış ve kalan parayla ufak bir köy evi yaptiracakmış. Bu arada biz kirada kalıyoruz ve bir tofas araba alabilecek kadar bile birikimimiz yok eşimin ailesinin köyde tarlaları var emekli maaşı var. Ben esimin bu denli ailesine yardım etmesine sinir oluyorum. Ama anne babası olduğu icin vicdan yapıyorum,Araba konusuna ayrı takılıyorum ve bizim de bir arabamız olsun istiyorum. Esimin babasi araba almak istiyorsan arkadaşıma götüreyim kredi cek al demiş çok sinirlendim. Siz olsanız ne yapardınız bu konuyu nasil çözebiliriz bilmiyorum kimse kırılmadan okuduğunuz için teşekkür ederim
yani haksızlar ama miras kalacak gibi. ses etmeyip erken göçüp gitsinler diye dua edeceksin başka yol görünmüyor. tabi inşallah katakulliye getirip mirastan da mahrum etmezler eşini

Şimdi de aramızn cok iyi olduğu söylenemez zaten her zman gelinler kötü maalesef eşimin ailesiyle olan toksik bir ilişkisi var ama ben asla karışmam ben kendi kendime bu duruma sinir oldum ama eşime yansitmadim sonra da buraya yazdim bazen kızıp bazen de kendi anne babası beni ilgilendirmez deyip geçiştiriyordum emin olmak için yazmak istedim
İyi yapmışsınız vallahi çok iyi anlıyorum bizim de aynı şekil ben de saldım artık karışmıyorum çünkü bir şey söyleyince benim ailemi sevmiyorsun istemiyorsun oluyor öteki taraf için fesat gelin oluyorsun gerçi susunca da safsalak yerine koyuyorlar ama neyse

Sorması ayıp niye ortak?Eğer yarı parasını verirseniz bizde verdik diye herzaman arabanın onlarda durmasını isteyebilirler.Burada okuyoruz.Asla ortak ev araba alınmaz.O araba sizin eve uğramaz zaten.
Aynen öyle canım benim sözde aramızda ayrı gayrı yok ama biz sabit bir maaşla geçiniyoruz üstüne sıkıştık deyip para almayı biliyorlar biz sıkışınca el atan yok arabaya takmışlar kafayı ortak alalım işte Kredi çek üstüne biz koyalım falan diye ben istemedim açıkçası açık açık da söyledim eşime alınırsa çünkü bizde kalmayacak yani eşim zaten çalışıyor işte oluyor onlar diyecek ki kapıda Dursun araba bir yerlere gideriz acil bir şey olur e ne anladım bu işten

Asla karışmam artik onlarin arasinda olan bisey ben zaten normalde de takılmazdim bu duruma onlar sürekli düğünü arabayi satıp yapicaz biz o yüzden aldık arabayi deyip aklima soktular

Karışmamak doğru karar
Ama bu arada şu var, eşiniz bu para ilişkinisi devam ettirerek miras yoluyla sizin asla hak iddia edemeyeceğiniz bir mal varlığı oluşturuyor ilerisi için, o yüzden kendi adınıza gelecek için yatırım yapın, bu sözümü de yabana atmayın. Aileme destek adı altında kendi için yatırım yapıyor sizde yapın, ileride ne olacağı belli olmaz umarım gerekli de olmaz ama tedbirli olun

biz de eşimle ikimiz de çalıştık biriktirtik tam alacagız araba fiyatları arttı kredi çekelim dedik çektik yine arttı bence şu dönemde iki kişi de calıssa biriktirmek falan mümkün değil
yo gayet mümkün, ikinci el araçlar var 300-350ye aslında ama sıfırlar tabi pahalı

Asla karışmam artik onlarin arasinda olan bisey ben zaten normalde de takılmazdim bu duruma onlar sürekli düğünü arabayi satıp yapicaz biz o yüzden aldık arabayi deyip aklima soktular
Ama arabayı satmamayı kredi çekip düğün masrafını öyle karşılamayı siz teklif etmişsiniz. Haliyle onlar da arabasını satmadı ve kullanmaya devam ediyorlar.

yo gayet mümkün, ikinci el araçlar var 300-350ye aslında ama sıfırlar tabi pahalı

Nerde bu araçlar peki, o paraya sadece 15-20 yaşında, şehir içinde anca giden, motoru ölmüş arabalar geliyor. Yüzüne bakılır arabalar en az 500.000tlden başlıyor. Şu yazdığınız hiç doğru değil.

siz kirada oturmuyorsunuz sanırım bir maasın yarısı zaten kiraya gidiyor
İnsanlar artık,karı koca çalışsalarda ay sonunu borçsuz,harçsız,kredi kartına yüklenmeden getirirlerse kendilerini şanslı sayıyorlar.Kaldı ki,bu ekonomi de birikim yapılıp bir de araba alınacak🙄Maaştan para biriktirerek ev,araba alma dönemi bitti artık maalesef.Aksini iddia edenin ya yan geliri,ya da aile desteği vardır,net.

evlenmeden önce yapılanlar sizi ilgilendirmez.
ben bu kadınlara hayret ediyorum yakında "eşimin sünnet düğününde takılan çeyrekleri" diye başlık açacaksınız.

2 çocuğuyla dul kalan, rahmetli eşinden kalan evde: dul ve yetim aylıklarıyla çocuklarını büyütüp, okutan kayınvalidesinin; eşinin yetim aylıklarını yediğini iddia edip, konu açan gelini görmemişsiniz.

Sünnetteki çeyrekler, bu konunun yanında devede kulak kalır.😒

ben Antalya'da yaşıyorum, kiraların en uçuk olduğu, dolar bazında ödendiği yerde
o zaman en iyi sizin bilmeniz gerekiyor herkes de bu ülkede aylık 100bin maaş almıyo üni mezunları bile cogu yerde asgari ücretle çalışıyor malesef

X