2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Valla bizde de baaababa var ama babaya hitaben söylediğinden emin değiliz: ) dilimizi anladığını ama konuşamadığını düşünüyorum. Doktor, önemli olan zeka gelişimi, o da sadece konuşmayla anlaşılmaz, şuna baksana her şeyi anlıyor sorun yok dedi.
Ben illa ekran açacaksam İngilizce açıyordum ya, belki ondan gecikmiş olabilirmiş konuşması. Yabancı çocuk şarkılarının klipleri de o kadar güzel ki, sonra bizimkileri açınca amatör geliyor üzülüyorum valla.
Bu hafta geçen haftadan iyi, gelecek hafta bu haftadan iyi olacak: ) Yani 2 ay çok farkeder: )
Ay evet şöyle babasına bakarak baba desin istiyorum hem yüküm azalır biraz babası daha cok ilgilenir :KK70: bence ingilizce ile alakalı değil ben ingilizce açmıyorum ama genede böyle 😁 ama ekran yok değil tabi malesef genel olarak ingiliCesi türkçesi değilde ekran olması da geriletmiş olabilir diye düşündüm ama sonra o kuzenimin cocuguna bakıyorum oda ful ekran izledi ama konusuyor ekranı savunmuyorum tabiki ama öyle işte :KK70:

Ay içim rahatladı biraz 18 aya kadar vaktimiz var yani 🥰 aslında kıyaslama karsılastrma sevmem ama sonucta bir gerilik varsada ona göre önlem almak gerek
Bence sizin bebıs baya iyi konusuyor 💓
2hafta oncesine kadar ben de surekli kelime sayiyodum ya kac kelime konusuyor acaba diye cunku surekli orda burda karsima cikiyor 16aylik bebek su kadar kelime konusmali falan diye. Simdi konusma cabasi olunca onlara bakmiyorum artik, zamanla oluyor gercekten. Gecen 1 2 hafta atak haftasi falan miydi acaba bilmiyorum ama dili cok gelisti, konusabileceginin farkina vardi soyleyemese bile soylemeye calisiyor, ilk heceden sonrasi cikmiyor😅 sabredin siz de 1 hafta bile o kadar cok farkediyormus ki onu anladim ben, cok guzel gelisiyorlar, insan ister istemez kiyas yapiyor sonucta eksiklik varsa erken farketmek gerek. Kiyaslama da analiktan napalim😅

Ay evet şöyle babasına bakarak baba desin istiyorum hem yüküm azalır biraz babası daha cok ilgilenir :KK70: bence ingilizce ile alakalı değil ben ingilizce açmıyorum ama genede böyle 😁 ama ekran yok değil tabi malesef genel olarak ingiliCesi türkçesi değilde ekran olması da geriletmiş olabilir diye düşündüm ama sonra o kuzenimin cocuguna bakıyorum oda ful ekran izledi ama konusuyor ekranı savunmuyorum tabiki ama öyle işte :KK70:
Yok yaa hiçbirimiz konuşma gecikmesine sebep olacak kadar ekran dayamıyoruzdur. Yalnız gerçekten ekran konusunda rahat olanlarda konuşma gecikmesi gözlemlemedim ben hiç: )

Bizim hala biraz az sosyal bir hayatımız var ondandır belki ya.. Ya da keyifleri konuşmak istemiyo: ))

Ben yürümesini de böyle bekledim, akranlarına gçre gecikti gibi geldi. Çat diye yürümeye başladı 14. ayda ve el ele babasıyla markete gidiyor şimdi: )

kızlar bebişleriniz ne konusuyor ? Hangi kelimeler?
Benim kızımda pek bişey yok anne,baba (ama babasına bakarak değil heceleyerek) , dede keza öyle,hav ve möö bu kadar 🧐
Geçen kuzenim cocuguyla biraraya geldik oda 18 aylık ama baya konusuyordu yani cümle kurmuyor tabi ama herşeyi söylüyor kedi kuş acıdı benim ağlıyor hala anne baba vs. İki ay evet uzun süre ama o bebek iki ay öncede gene konusuyordu Allah Allan attım filan diyordu 😄
biraz bebeğin istekli olması ile alakalı sanırım mesela benimki beni tekrar etmeyi seviyor o yüzden 30 civarı kelimesi var. bunlardan tuhaf olanı çay kek zeytin demesi duyan çok iştahlı sanacak :) bana "nenne" diyor babasına baba diyor 2 aydır. daha yeni yeni "nenne ver, nenne aç" diyor. ama işte mesela çoğu çocuk güzel güzel oyunlar oynarken benimki de oyun oynamayı sevmiyor oyun kurması çok nadir ve sinirli. hemen kızıyor. hemen sıkılıyor. odaklanma süresi kısa. Bi tek kitap okumayı seviyor. bu arada kelimelerin çoğunu kitaplardan öğrendi göstere göstere. Dün "mum" demeyi öğrendi kitapta gösterdim sonra getirdim yaktım üflettim bak bu mum hadi sende söyle diye diye dünden beri "mum üf üf" diye dolaşıyor.

E
Kizlar gormeyeli 2.bebisler konusulur olmus😅 tekrar hamile olan bebis bekleyenlere hayirli olsun diyeyim, ins kolaylikla gecer hamilelik sureci ve sonrasi. Acikcasi ben de 2.bebisi istiyorum ama sadece istiyorum henuz bir adim atmiyorum, esim dunden razi korunmayalim desem 'aaa neden' diye sorgulamaz bile.
Ben de istiyorum ama mayis haziran gibi tasinma surecine giricez biraz o beni durduruyor. Tasindiktan sonra direkt korunmayi birakirim diye dusunuyorum😂
Gerci simdi biraksam 2 3aya hamile kalsam hamileligin en rahat zamanlarinda tasiniyor oluyorum ama hem cocuk hem hamilelik nasil olur bilemedim. Bebisle tasinma surecine giren var mi hic😅 tecrubelerini soylerse ben de sizin gazinizla 2.yi yaparim😂😂
ben oğlum 2 aylıkken ev taşıdım sadece eşimle ikimiz hiç kimse yardıma gelemedi farklı sorunlar vardı çok ama çok zor sakın yani.

Kizlar gormeyeli 2.bebisler konusulur olmus😅 tekrar hamile olan bebis bekleyenlere hayirli olsun diyeyim, ins kolaylikla gecer hamilelik sureci ve sonrasi. Acikcasi ben de 2.bebisi istiyorum ama sadece istiyorum henuz bir adim atmiyorum, esim dunden razi korunmayalim desem 'aaa neden' diye sorgulamaz bile.
Ben de istiyorum ama mayis haziran gibi tasinma surecine giricez biraz o beni durduruyor. Tasindiktan sonra direkt korunmayi birakirim diye dusunuyorum😂
Gerci simdi biraksam 2 3aya hamile kalsam hamileligin en rahat zamanlarinda tasiniyor oluyorum ama hem cocuk hem hamilelik nasil olur bilemedim. Bebisle tasinma surecine giren var mi hic😅 tecrubelerini soylerse ben de sizin gazinizla 2.yi yaparim😂😂
Bebeğim 10 aylıktı taşındığımızda inanılmaz zordu gözünü korkutmak gibi olmasın ama dayısı babaannesi eşim ben 4 kişiydik. Birimiz çocuklar ilgilenirken diğerleri sürekli topluyordu birde biz yakınız diye nakliye tutmadık. Kendimiz taşıdık kendimiz paketledik. Aklın varsa evden eve taşıyan güzelce paketleyen bi şirketle anlaşın. Diğeri delilikti. Taşındıktan sonra da dayısı bizim kızla ilgilendi. 3 kişi de ev yerleştirdik. Ama öldük bittik.

Benim kızımda pek bişey yok anne,baba (ama babasına bakarak değil heceleyerek) , dede keza öyle,hav ve möö bu kadar 🧐
Geçen kuzenim cocuguyla biraraya geldik oda 18 aylık ama baya konusuyordu yani cümle kurmuyor tabi ama herşeyi söylüyor kedi kuş acıdı benim ağlıyor hala anne baba vs. İki ay evet uzun süre ama o bebek iki ay öncede gene konusuyordu Allah Allan attım filan diyordu 😄
Benim oğlan da klasik anne, baba, anane, miyav, hav, gak gak hayvan sesleri var. Ama ilginç gelen telaffuzu zor kelimeleri de söylüyor. Yani benim bakış açıma göre zor tabi. Ağaç, zeytin, daire, ördek, saat gibi. Baya da güzel söylüyor🤣 bebekler değişik valla

biraz bebeğin istekli olması ile alakalı sanırım mesela benimki beni tekrar etmeyi seviyor o yüzden 30 civarı kelimesi var. bunlardan tuhaf olanı çay kek zeytin demesi duyan çok iştahlı sanacak :) bana "nenne" diyor babasına baba diyor 2 aydır. daha yeni yeni "nenne ver, nenne aç" diyor. ama işte mesela çoğu çocuk güzel güzel oyunlar oynarken benimki de oyun oynamayı sevmiyor oyun kurması çok nadir ve sinirli. hemen kızıyor. hemen sıkılıyor. odaklanma süresi kısa. Bi tek kitap okumayı seviyor. bu arada kelimelerin çoğunu kitaplardan öğrendi göstere göstere. Dün "mum" demeyi öğrendi kitapta gösterdim sonra getirdim yaktım üflettim bak bu mum hadi sende söyle diye diye dünden beri "mum üf üf" diye dolaşıyor.
Ya çok güzel maşallah: ) kaç aylık tam olarak?

Benim oğlan da klasik anne, baba, anane, miyav, hav, gak gak hayvan sesleri var. Ama ilginç gelen telaffuzu zor kelimeleri de söylüyor. Yani benim bakış açıma göre zor tabi. Ağaç, zeytin, daire, ördek, saat gibi. Baya da güzel söylüyor🤣 bebekler değişik valla
Acaba ağaç zeytin saat kelimelerini neden seçiyor bebişler benimki de bunlsrı söylüyor 😂 birde dans burun göz kelimelerini kolay söylüyor deneyin hemen öğrenir benzer kelimeler kullanıyorlarmış ☺️

Ben tasindigimda kızım 10 aylıktı ben de 6 aylık hamileydim 😁 annem babam ve kardeşim yardıma geldiler eşim de vardı 1 günde topladık ertesi gün götürdük, eşyalar eve girdikten sonra da yavaş yavaş yerleştirdik, acelesi olmayanlar baya bi kaldı kolilerde, araya tatil falan da girdi ama ben zorlanmadım hamile olduğum için bana iş bırakmadılar sagolsunlar, bir daha taşınırsam yine hamileyken taşınmak isterim 🙈

İkea hemnesi ben de almak istiyorum tasininca oyun odasi yapicam oraya koymak istiyorum hem yatak hem divan gibi kullanmak icin ama rahat mi diye cok dusunuyodum. Koltuk gibi kullanmaya ya da uzanmak uyumak yatmak icin rahat mi? Siz uzerine yatak olarak ne kullandiniz ikeanin sungeri mi yoksa baska bir yatak mi aldiniz?
Biz ölçüleri uyumlu sünger yatak aldık ikeadaki ince geldi daha kalınını aldık iyi ki de öyle yapmışız şu an 1 aydır yatıyorum çok rahat bence ben açıp kapamıyorum hep çift kişilik yatak olarak kalıyor kanepe olarak çocuk öncesi öyleydi ama hiç üstünde takılmadık minder koyardık üstüne misafir gelince kullanılırdı. Ben çok memnnum ama fiyatı artmış, ankarada yaşıyorum siteler var burda ikeadaki fiyatın yarısına mobilyacılar aynısını yapıyor bulunduğunuz şehirdeki mobilyacılara bakın derim. Birebir aynısını yapıyorlar çünkü çok popüler bi divan biliniyor herkesçe mutlaka yapan usta vardır.

Benim oğlan baba diye ağlıyor babası tuvalete girse kapı tekmeleyip baba diyor eşimin adını geçirsem yanımdaki insana baba diyor hemen bu işimi kolaylaştırdı babasının tepesine çöktü zafer kazanmışçasına mutluyum mutlaka hep baba dedirtin rahatınıza bakın🤣🤣🤣

Benim oğlumun baya kelimesi var bence ama bence 😅şöyle ki naninani (itfaiye) viyu (ambulans) rın rın(motosiklet) hayvan sesleri(kedi köpek baykuş inek horoz tavuk ördek) saat sesi (tiktak) komşu zili çalma (tak tak ) ben davul dediğimde güm güm demesikelime sayılıyor mu ???? ben onu merak ediyorum ben de size onu sorayım bunlar kelime demek mi acaba?
anlaması nasıl bence anlıyorsa sıkıntı yok şunu getir aynaya bak gibi basit komut alması yeterli canım şu an anlasınlar konuşmaları için üç yaşa kadar vaktimiz var diye biliyorum

Kızlar ikinci bebişleri düşünenler varmış, tecrübeli anne olarak yazma ihtiyacı duydum 😄 benim kızların arası 13 ay, zor mu derseniz çok zor ama gelecek için o kadar heyecanlanıyorum ki, onların beraber evde kosusturduklarini hayal ediyorum hep, el ele tutuşup parka gittiklerini, iş birliği yaparak oyuncak için tutturduklarını ❤️ benim de kardeşimle aramda 15 ay var ve çok güzel bir çocukluk geçirdim, inşallah onlar da öyle olur diye dua ediyorum hep, fakat imkanların ortamın ayarlanması önemli yoksa anne için gerçekten zor, tek çocukla markete parka gidebiliyor insan ama evde bebek varken onu alıp çıkamıyorum, eşim yokken hep annem oluyor yanımda, en azından birisine o bakıyor, yoksa yemegini bile zamanında yedirtmem, küçüğün kontrolleri oluyor aşısı oluyor mesela, ikisiyle gidemem büyüğü anneme bırakıyorum, annesi uzakta olanlar biraz büyüyen kadar bakıcı tutabilir eğer öyle bir durum olsaydı ben bakıcı tutacaktım ama annemlere yakına taşınabildik. Her halukarda ben ikinciyi istiyorum diyen varsa bence fazla ara vermeden çalışmalara başlasın, hem anne beraberce büyütür rahatlar hem de birbirlerine arkadaş olurlar evde sıkılmazlar. Şimdi büyük kızım çok sıkılıyor mesela ama kardeşi o kadar sıkılmayacak, öyle düşünüyorum ben.

Ben sordum bende yazayım 😁 41 +3 olmuştuk ve benim gelsin diye yapmadığım şey kalmamıştı. Kontrole gittiğimde doktorum önce nst istedi , sonrasında alttan kontrol yaptı ve 1cm açılma rahim ağzı çok sert dedi. Nst de hareketleri az çıkmıştı. Sonrasında ultrasonla bakıp . Bebeğin daha aşağı bile inmediğini , kanala yerleşmediğini kafasının büyük olduğunu söyledi ve 4 kiloyu geçmiş dedi. Normal istiyorum illa dersen yatıralım 4 gün daha gözetim altında kal demişti. Tabi benim annem oturdu ağlamaya başladı, kayınvalidem arıyor ağlıyor ne duruyorsun daha diye , sessiz sakin stressiz bekleyen bana korkuyu saldılar tabi bebek kakasını yer yeri daraldı stres yapr diye. Doktor da dedi geleceği yok daha duvar bile yumuşamamış diye. Ki bana hatırlarsanız 38. Haftada isteğim dışı membran sıyırma yapılmıştı ve bir gün boyunca kanamam olmuştu. Ona rağmen gelmedi 😁 veshasıl yatışım yapıldı. Ertesi gün sabah 10.24 te sezaryenle oğluşa kavuştum ❤️🫶🏻

E

ben oğlum 2 aylıkken ev taşıdım sadece eşimle ikimiz hiç kimse yardıma gelemedi farklı sorunlar vardı çok ama çok zor sakın yani.

Bebeğim 10 aylıktı taşındığımızda inanılmaz zordu gözünü korkutmak gibi olmasın ama dayısı babaannesi eşim ben 4 kişiydik. Birimiz çocuklar ilgilenirken diğerleri sürekli topluyordu birde biz yakınız diye nakliye tutmadık. Kendimiz taşıdık kendimiz paketledik. Aklın varsa evden eve taşıyan güzelce paketleyen bi şirketle anlaşın. Diğeri delilikti. Taşındıktan sonra da dayısı bizim kızla ilgilendi. 3 kişi de ev yerleştirdik. Ama öldük bittik.

Ben tasindigimda kızım 10 aylıktı ben de 6 aylık hamileydim 😁 annem babam ve kardeşim yardıma geldiler eşim de vardı 1 günde topladık ertesi gün götürdük, eşyalar eve girdikten sonra da yavaş yavaş yerleştirdik, acelesi olmayanlar baya bi kaldı kolilerde, araya tatil falan da girdi ama ben zorlanmadım hamile olduğum için bana iş bırakmadılar sagolsunlar, bir daha taşınırsam yine hamileyken taşınmak isterim 🙈
Evet karar verildi tasindiktan sonra 2.ye niyetlenicem😂😂 sagolun kizlar😅 benim koca da korktu ben bi 2.yi soyledim dur once bi tasinalim dedi şoktayim😂 itiraz etmez saniyodum😂

Biz ölçüleri uyumlu sünger yatak aldık ikeadaki ince geldi daha kalınını aldık iyi ki de öyle yapmışız şu an 1 aydır yatıyorum çok rahat bence ben açıp kapamıyorum hep çift kişilik yatak olarak kalıyor kanepe olarak çocuk öncesi öyleydi ama hiç üstünde takılmadık minder koyardık üstüne misafir gelince kullanılırdı. Ben çok memnnum ama fiyatı artmış, ankarada yaşıyorum siteler var burda ikeadaki fiyatın yarısına mobilyacılar aynısını yapıyor bulunduğunuz şehirdeki mobilyacılara bakın derim. Birebir aynısını yapıyorlar çünkü çok popüler bi divan biliniyor herkesçe mutlaka yapan usta vardır.
Aldiginiz sunger yatak da katlanip tek kisilik ve cift kisilik olarak kullanilabiliyor mu? Ben daha cok divan olarak kullanip nadiren yatak olarak kullanirim diye dusunuyorum. Evet fiyatlar asiri artmis herseyde oldugu gibi, mobilyacilarla bi goruseyim, tesekkur ederim ☺️

Dis sancisi 39 un üstünde ates yapan oldu mu? Dün geceden beri atesi 38-40 diş emareleri var ama bildiğim kadariyla diş 38 in üstünde ates yapmiyor.

X