2024 Şubat Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    291
Bizim de öyle. 13 ünde 3 aylık olacak yatağında asla uyumuyor hep kucakta uyuyor. Yatağa koyuyorum uyanıyor. Neredeyse 7 kilo oldu artık taşıyamıyorum napıcam bilmiyorum
Ben ilk. 2 ay kucakta uyutuyordum hem de iyice dalana kadar bırakmıyordum bırakırsam uyanıyordu. Ne kol kalmıştı ne bel. baktım ki bunun sonu yok hemen hamak aldım valla kurtardı kollarımı. Sallamaya alıştırmak iyi değil evet ama kucakta uyutmak gerçekten zor ve uzun vadede iyice zorlaşacak

Kızlar merhaba kızım 3 aylık bu ay sadece 500 gr almış sizce de az mı ilk iki ay 1 kilonun üzerinde olduğu için 800 ve üzeri alır diye düşünüyordum 500 gr zor almış.

Arkadaşlar bebekleri kucağa alışan ama bıraktırmak isteyen yada bıraktıran var mı? Neler yaptınız
Benim bebek en başlarda öyle bir alışkanlık kazanmak üzereydi benim yüzümden. Sonrasında uyutma işini eşim üstlendi. Ve kucaktan indirince ya da sallamayınca ağlıyordu bebğim. Biz de ağlıyor diye kucağa almadık. İzin verdik kısacası ağlamasına. Çok ama çok zordu benim için ona dayanmak. Ama şimdi iyi ki öyle yapmışız diyorum. Yatağında uyuyor. Sallamıyoruz. Çünkü bu işin 10 kilo sonrası da var. Ne kadar kucakta uyutabilirsin ki. Ayrıca ilerde desteksiz uyuyamayacak. Hatta yetişkin bir insan olduğunda bile uyku sorunu yaşama olasılığı var. Kendi kendine uykuya geçmeyi öğrenmesi lazım. Ağlamak bebeklerin en büyük kozu. Dayanıp üzün verirseniz bir süre sonra bu kozun işe yaramadığını anlayıp uyuyacaktır:)

Bu ağlamayla ilgili daha önce de yazmıştım. Bir kaç kişiye ters geldi bu yöntem elbette. Ama bir şey anlatmak isterim bunla ilgili. Geçen yaz eşimle havuzda yüzüyoruz. Havuzun kenarında çocuklu kadınlar var. Çocukları havuza giriyor. Kadınlar sohbet ediyor falan. Birinin oğlu kolluklarını çıkardı. Annesi de ‘tak onları yoksa eve gideriz’ dedi. Çocuk takmadı annesini ve devam etti öyle. Kadın bir kaç defa daha tehdit etti eve gideriz diye ama çocuk yine de takmadı kolluklarını. En sonunda annesi vazgeçip geri döndü arkadaşlarıyla sohbete. O esnada başka bir yerde rus bir kadınla küçük kızı vardı. Küçük kız çocuk havuzundan büyük havuza geçti. Annesi bir kere uyardı. Sanırım o da eve gideriz dedi. Kız yine de büyüklerin havuzda kalınca annesi kızı havuzdan aldı. Kuruladı ve eve götürdü. Kız itiraz bile etmedi. Çünkü annesi çok kararlıydı. Demem o ki eğer bebeklerde/çocuklarda kalıcı bir davranış değişikliği istiyorsak kararlı ve tutarlı olmak zorundayız. Mesela bebek ağlayınca üzülmesin diye kucağa alırsak, kaç yaşına gelirse gelsin bu kozu kullanmaya devam edecek. Ve bu sürdürülebilir değil. Tabi bu benim doğrum. Herkesin yoğurt yiyişi başka olabilir.

Bu ağlamayla ilgili daha önce de yazmıştım. Bir kaç kişiye ters geldi bu yöntem elbette. Ama bir şey anlatmak isterim bunla ilgili. Geçen yaz eşimle havuzda yüzüyoruz. Havuzun kenarında çocuklu kadınlar var. Çocukları havuza giriyor. Kadınlar sohbet ediyor falan. Birinin oğlu kolluklarını çıkardı. Annesi de ‘tak onları yoksa eve gideriz’ dedi. Çocuk takmadı annesini ve devam etti öyle. Kadın bir kaç defa daha tehdit etti eve gideriz diye ama çocuk yine de takmadı kolluklarını. En sonunda annesi vazgeçip geri döndü arkadaşlarıyla sohbete. O esnada başka bir yerde rus bir kadınla küçük kızı vardı. Küçük kız çocuk havuzundan büyük havuza geçti. Annesi bir kere uyardı. Sanırım o da eve gideriz dedi. Kız yine de büyüklerin havuzda kalınca annesi kızı havuzdan aldı. Kuruladı ve eve götürdü. Kız itiraz bile etmedi. Çünkü annesi çok kararlıydı. Demem o ki eğer bebeklerde/çocuklarda kalıcı bir davranış değişikliği istiyorsak kararlı ve tutarlı olmak zorundayız. Mesela bebek ağlayınca üzülmesin diye kucağa alırsak, kaç yaşına gelirse gelsin bu kozu kullanmaya devam edecek. Ve bu sürdürülebilir değil. Tabi bu benim doğrum. Herkesin yoğurt yiyişi başka olabilir.
Kesinlikle katılıyorum ebeveynlikte en önemli şey kararlılık ve anne babanın birbiriyle tutarlı davranması ağlatma konusunda da katılıyorum henüz bu kadar küçük bebeklerin ağlayarak travmatize olduğunu düşünmüyorum. Kucak konusuna gelince ben memede uyutuyorum annem kucakta uyutuyo çalıştığım için anneme de net bir şey diyemiyorum ama o da çok yoruluyo biliyorum ama 5. Ayı bekliyorum uyutmak için kendimce uyku eğitimi vercem kucak ve meme olayını sonlandırcam şu an biz de bebeğimle çok dalgalı ilerliyoruz sanki ne yapsam bozulacak gibi kurulan düzen o yüzden 5. Aya kadar sabredicez

Bu aydakı bebeğe ıstedıgın kadar kararlı olan bebegınden bebegıne degısyot bence kımı bebek sakın kımı bebek benımkı gıbı kuduruk valla uyurken o kadar masum kı anlatamam özlüyorum bıle uyansın bır seveyım dıye ama uyandı mı da canavar😀😀😀 etmemek ıcın o kadar aglıyor kı kendını gerı gerı atıyor sesı gıdıyor nasıl kararlı olup zorlayabılırım o sııddetkı ağlamadan sonra ıcını cekmesı bıdr

Kilo alımı az :KK43: 15 gün sonra tekrar kontrol var. 400 Gr almış. Moralim çok bozuk. 2-3 saatte 3 ölçü ama sabah 2 beslenme babada o nereyese 2 ölçüden az iciriyodu omu etki etti. Çok mutsuz oldum.

Bexsero menenjit asisi oldu bugun ates yok ama 3 saat sonra huzurszluk basladi aglama krizi 45dk sürdü. Calpolle sakinledi 1.5 saattr uyuyor. Kac gün sürer acaba menenjit asisi sonrasi huzursuzluk

Kilo alımı az :KK43: 15 gün sonra tekrar kontrol var. 400 Gr almış. Moralim çok bozuk. 2-3 saatte 3 ölçü ama sabah 2 beslenme babada o nereyese 2 ölçüden az iciriyodu omu etki etti. Çok mutsuz oldum.
Üzülme eee tek mama mı alıyor bundan sonra az kg alımı olacak bır bak gün boyu çıkan süt bebek emmıyor hangı marka mama

Eklentiler

• IMG-20240506-WA0000.jpeg
    IMG-20240506-WA0000.jpeg
    86,1 KB · Görüntüleme: 46
X