Neden konu hep para

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
kuzum sakin ol mesele senlik değil.

Gaza geldim

Evet TR de durumlar cok fena. Ama Ben kendi cevremde bire bir, kadinlarin calismak istemedigine sahit oldum Hemde ellerinde Gül gibi meslekleri varken.

Para yok sinava giremicem diyip Benden daha Ben cocukken 50€ Alan akrabam var (sinavlar parayla Mi?)

Cocugu okutamicaz asgari ücretle geciniyoruz diyip, o güya Zar zor okuttugu cocugu TR de gezilmedik yer gidilmedik eglence mekan birakmadi, insta sagolsun görmedigim yerleri gördüm.

borcum var diye aglayip kizina dogum gününde 500 TL Lik cicek yollayan akrabam var.

Aldigim etleri gizliden buzluguna saklayan var.

Bu Liste daha uzar gider.
Esnafdan yedigimiz kaziklara girmiyorum bile.

Evet liseden sonra sınavlar parayla.

Kesinlikle. Benim maaşım yaşadığım ülkeden gelince epey düştü. Ama yaşadığım ülke 3. Dünya ülkesi olduğu için hayat çok daha pahalıydi. Yaşam standartlarım yükseldi. Buna rağmen sırf maaşım dolarla veriliyor diye tatava yapan arkadaşlarım vardı. Ama sorun o kişilerde veya onlara izin veren bizde. Reddetmesini bilmiyorsak suç bizim yani.

Kimse orda litrelik almıyor kolay kasayla alıyorlar

Oda biraz gelire bagli Türkiyede gecinmek zor bunu asla inkar etmiyorum, heleki anne babalara Allah sabir versin yani. En son 2019 da Türkiyeye gittim. Bebek bezi aldim bir süper market de..80 liranin üstündeydi sanirim. Bebek mamasi ondand yüksek. Esimede dedim insanlar burda cocuk sahibi olmaya korkar bu ne bicim fiyatlar diye. Heleki eve tek maas giriyorsa eyvah eyvah. Su anda fiyatlar ne durumda hic bilmiyorum, gidemedigim icin, ama düsmedigi kesin.

Yok zaten. Simdi bisey dicem de kalsin.

Kalkip Ben ne demek istedigini anladim konu sahibinin siz sanirim anlamak istemediniz.

Evet tr de 1500€ cok Para, ama burada ucu ucuna yetecek bi miktar.

Sana tepki neden veriliyor biliyormusun dalga geçer gibi tr deki gençler ayrı eve çıkar araba alabilir dediğin için

Kilitli camlarda duruyor artık mamalar,çalınıyor diye. Ben mama alacaktim ,arkadaşım sipariş vermişti , açamadım - görevliye söyledim. Anahtarla geldi verdi

Valla YouTubeda güncel market fiyatlarıyla ilgili sürüsüne bereket video var adam 100 euroyla 2 araba dolduruyor alkol dahil kolayı 24 lu aldi

Kilitli camlarda duruyor artık mamalar,çalınıyor diye. Ben mama alacaktim ,arkadaşım sipariş vermişti , açamadım - görevliye söyledim. Anahtarla geldi verdi

Almanyada bazi yerlerde kahveyi öyle kapatiyorlar arkaya caliniyor diye. Ama bir düsünsenize insanlar bebek mamasi caliyor Aslinda o kadar cok söylecek sey var ki

o borç alabileceğini düşünüp isteyen insanların hepsi aynı ama .bizden de bi sürü kişi istedi pandemi de kibarca reddettik.çünkü öncelikleri evdeki altınlarını satmak olmalıydı yabancı insandan borç değil.adı borç ayrıca ödemeyeceklerdi de .gerçek ihtiyaç sahipleri dışında hayır diyeceğiz olacak bitecek.neyini tartışıyoruz ki bunun

Mesela Ben tatile geldigimde bebegime en ucuz bezi aldim, isim vermeyim p.... Marka burdakiyle ayni fiyata Denk geliyordu. Ben Burda da o markayi almiyorum, en uygununu aliyorum. Ama benim tr akraba es Dost arkadaslarimdan gördügüm hic biri en ucuzu birak orta fiyat bile degil o meshur markayi kullaniyordu. Neden?

Bizim sucumuz Mu?

Benim mesajıma beğenmedim atmışsınız
O mesajı yazma sebebim konu sahibinin şu söylemiydi
Biz taksitle Mercedes alıyoruz siz de aydan aya alın.
Mercedes orada 100 bin euro ise burada bir milyon
Bi insan cahilce konuşur da bu kadar da konuşmaz.
Almanyada yaşayan türk ailenin youtube kanalını takip ediyorum. Markete gidip 2 3 sepet doldurup 200 euro ile çıkıyorlar.
Biz bugün sahur iftar alışverişi yapalım dedik 370 lira tuttu daha da eksik var. Aldığımız sebze meyve ve bi kilo kıyma.

Bu sizin suçunuz değil. Ama tutup biz 2500 euro ile araba alıyoruz sizde alın derseniz tepki çeker.

Aynen evet çözüm çok basit aslında. Hayır diyemeyip ekonomiye bilenmenin olayı gurbetçi yerel kavgasına dönüştürmenin anlamı yok

Sizden para isteyenlere göndermeyin göndermek zorunda mısınız? Yorumlarda geçmiş onlara da yazayım: artık yabancı turistler bile kolay kolay kazıklanmıyor pazarlık yapıyorlar o eskidendi. Kazıklanıyorsanız bu sizin suçunuz fiyat araştırın en uygun yerden alın. Türkiyede yaşıyorum herhangi bir ürünün fiyatı girdigim her mağazada farklı, internette de farklı en uygunu alıp geçiyorum. Bizden yurt dışına geziye giden arkadaşlar bile pazarlık yapıyor. Para fırsatla kazanılır diye bir şey var fazlaya satan da fırsatı bulmuştur yani. Genelleme yapmayın, kardeşim kadar sevdiğim kaynım yurt dışında, sık sık da Türkiye'ye geliyor üstelik gümrük işi yapıyor bir iğne bile istemedim.

Yok zaten. Simdi bisey dicem de kalsin.

Kalkip Ben ne demek istedigini anladim konu sahibinin siz sanirim anlamak istemediniz.

Evet tr de 1500€ cok Para, ama burada ucu ucuna yetecek bi miktar.
o öyle demiyor ki kanka.diyor ki asgari ücretiniz 2500 tl üstünde ben o parayı bile alamıyorum yaşadığım ülkede.bizim asgari ücretle avrupa ülkelerinin asgari ücretini kıyasladığı için kızdı diğer üyeler.türkiyede 1 ay yaşayıp o asgari ücretle geçinmeye çalışsınlarda görelim demek istiyorlar sadece.kimsenin avrupada kazanılan parayı kıskandığı falan yok yani.4 kişiyiz aylık mutfak masrafımız 4000 e yakın bizim

Yanlış düşünüyorsunuz.. tr gençleri çalışıp aldıkları maaşla araba almayı ucu ucuna geçinmeyi bırakın ne ayrı eve çıkabilirler ne geçinebilirler. Anca hayatta kalırlar. Hele araba almak ohoooo. Hayal de hayal. Artık kaç yıllık memurlar mühendisler araba alamıyor türkiyede gençler nasıl alsın?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…