2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Kızlar aranızda blw yapacak olan var mı? Benim ufaklığın eline dün babası kuru kayısı verdi sofrada bağırınca. Minicik şeyi gayet de güzel kavrayıp ağzına götürebiliyor yapamaz diyordum ama maşallah dedirtti utandırdı annesini😁 pürenin yanına tadımlarda bir de haşlayıp bütün versem çok mu gelir acaba? Blw yapan varsa aranızda bilgi verebilir mi bana biraz
Bir süredir aile evindeyiz burada herkes herşeye karışıyor, ılla dilim elma ver dediler verdik normalde ek gidaya geçtiğimden bu yana püre dahi vermedim pütürlü verdim hep damağiyla çiğnemeye alışsın diye çiğnemeyide az çok öğreniyor, mevye süzgeci bile var ama velhasıl neyse illa ver somurur alissin dediler, benim oğlanın da alt iki dişi çoktan çıkmıştı maşallah, tabi bizimki parça koparmış büyük bir baktım kıpkırmızı hik hik ediyor ter attım ama parmağımla koca parçayı aldım ters çevirme vsler allah allah. Sonuç blw bizim için daha erken 💁‍♀️😌

Henüz güvenemiyorum parça koparır boğazına kaçar diye korkuyorum blw den ama bebekler için meyve süzgeçleri var ya ona muz koyup eline veriyorum onunla oyalaniyor.
Ay evet geçenlerde elmayı biraz minik doğradım birazdık da püre yapıp koydum içine deli oldu çok sevdi ben de erteleyeyim bari biraz daha
Bir süredir aile evindeyiz burada herkes herşeye karışıyor, ılla dilim elma ver dediler verdik normalde ek gidaya geçtiğimden bu yana püre dahi vermedim pütürlü verdim hep damağiyla çiğnemeye alışsın diye çiğnemeyide az çok öğreniyor, mevye süzgeci bile var ama velhasıl neyse illa ver somurur alissin dediler, benim oğlanın da alt iki dişi çoktan çıkmıştı maşallah, tabi bizimki parça koparmış büyük bir baktım kıpkırmızı hik hik ediyor ter attım ama parmağımla koca parçayı aldım ters çevirme vsler allah allah. Sonuç blw bizim için daha erken 💁‍♀️😌
Rondo kullanmayacağım çatalla ezip birazcık zeytinyağı birazcık anne sütü karıştırayım diyorum blw sonraya kalsın o zaman

Canım 2 marka da iyi benim tavsiyem 9-18 almaman 36 kg ya kadar olanları öneririm
Mesela kızım 7 kilo bizde besafe 9-18 var gayet oluyor baya doldurdu içini ben anlamadım 18 kilo çocuk ona nasıl sığar 🤣
Ya bizde de be safe 360 turn var ve 0-18kg o donem baya uygundu 4.5 bine almistik suan 11 binlerde...ve aldigimiz gun bebegim koltugu doldurdu suan bizimki de 9.5kg yani dusunmeden edemiyorum 18kg lik bebek nasil sigacak diye....ha memnunmuyum coookkkk...inanilmaz rahat yatiyo kafasi one egilmiyo cunku yatirabiliyirsun .....uyaniyo etrafi izliyor....pusette korkuyordu ve asiri huzursuzdu...

Elma dediniz diye aklima geldi...aman lutfen dikkat edin hemen de damakla ezilecek bisey degil...benim kayinvalidemin en buyuk kizi tabi o zaman kucucukmus amcasi ona elma vermis bogazinda kalmis kurtaramamislar...kadin seneler gecti (40yil) hala bir travma gibi anlatiyor....lutfen vermemeye calisin ozellikle damagiyla ezebilecegi bisey degilse...ben asiri korkuyorum hatta fobi gibi olmus ne yaparim ne ederim diye...kontrollum disinda biri bisey verse kalkar bogazlarim o derece korkuyorum

Elma dediniz diye aklima geldi...aman lutfen dikkat edin hemen de damakla ezilecek bisey degil...benim kayinvalidemin en buyuk kizi tabi o zaman kucucukmus amcasi ona elma vermis bogazinda kalmis kurtaramamislar...kadin seneler gecti (40yil) hala bir travma gibi anlatiyor....lutfen vermemeye calisin ozellikle damagiyla ezebilecegi bisey degilse...ben asiri korkuyorum hatta fobi gibi olmus ne yaparim ne ederim diye...kontrollum disinda biri bisey verse kalkar bogazlarim o derece korkuyorum
Ya benim de bu tarz fobilerim var, sürekli kafamda kuruyorum, bebeğimin boğazına bisey kaçsa ne yaparım, yalnızken benim boğazıma bisey kaçsa ne yaparım, deprem olsa, evde hırsıza karşılaşsam, kapiyo açtığımda birisi aniden saldırsa evde bebek varken nazarım falan gibi 🤦‍♀️ hic normal değil gibi geliyor bana düşünceler ama hergun defalarca da düşünüyorum.

Kızlar aranızda blw yapacak olan var mı? Benim ufaklığın eline dün babası kuru kayısı verdi sofrada bağırınca. Minicik şeyi gayet de güzel kavrayıp ağzına götürebiliyor yapamaz diyordum ama maşallah dedirtti utandırdı annesini😁 pürenin yanına tadımlarda bir de haşlayıp bütün versem çok mu gelir acaba? Blw yapan varsa aranızda bilgi verebilir mi bana biraz
Canım ben hem püre hem parmak gıda verdim kabağı kendisi istediğini yapsın diye zaten iki çay kaşğı kadar yeditse yedi gerisini yemedi 😅bu arada sen püreyi kaşıkla verirken kaşığa hamle yapıp ağzına götürüyorsa o da blw demek oluyor hiç korkma bebeğin neyi seviyorsa öyle ilerle ben gözlemliyorum şu an zorlamamak gerek hiçbi türlüsüne

Evet canım zaten elma ve pirinç tehlikeli ver ver kafamı şişirdiler kimse dişleri hesaba katmadı, ancak onun dışında asla yalnız bırakmamak lazım artık gerçekten asla birşey yerlerken oynarken... dişleri tam çıkana kadar herşeyi eline geçen büyük küçük herşeyi ağzına sokuyor bu bile tehlike, geçen gün mendilini çıkardım boğazından yine nasıl soktuysa. Benim işim var açıkçası çok yaramaz 🤦‍♀️

Ben kendim yedireceğimi eziyorum, artık karışık sebzelere geçtim. Mesela yanına da 1-2 parmak dilim havuç, 1-2 brokoli ya da karnabahar haşlayıp eline veriyorum. Kaşıkla yedirirkende yarı yolda kasığa sarılıp ağzına götürüyo zaten, kendileri alışıyo bence🙂 Tam blw yapıp bebeğe bırakamıyorum, yeterli beslenemez gibi geliyor şuan bana.

Çok iyi o zaman ,evet kafa düşme sorununu ben de duydmuştum. 3 kademe olması da yeterlidir dediğiniz gibi,ben sürekli dimdik mi oturuyorlar diye düşünüyordum😀Bir de bunun besafe in 0-18 olandan farkı ne biliyormusun , 0-18 olan anakucağı gibi mi
0-18 olanı yatıyor canım yeni doğan uyumlu zaten
Ama çok gerekli değil bence 6 aydan sonra bebek orada bence yatmaz etrafı izlemek varken 🤣

Ya bizde de be safe 360 turn var ve 0-18kg o donem baya uygundu 4.5 bine almistik suan 11 binlerde...ve aldigimiz gun bebegim koltugu doldurdu suan bizimki de 9.5kg yani dusunmeden edemiyorum 18kg lik bebek nasil sigacak diye....ha memnunmuyum coookkkk...inanilmaz rahat yatiyo kafasi one egilmiyo cunku yatirabiliyirsun .....uyaniyo etrafi izliyor....pusette korkuyordu ve asiri huzursuzdu...
Aynen bende onu düşündüm işte 18 kilo buraya nasıl sığar diye anlamadım ki demekki sığıyor ama çıplak mi hesap ettiler acaba 🤣

Blv ye hard core bir giriş olmuş 😅 geçmiş olsun çok çok tehlikeli aman.
Damakla ezeceği ve elindeyken daha eriyecek şekilde parmak gıdalar vermek gerekiyor
Haşlanmış sebzeler en makulü tabi 🤣

Blw denilen şeyde asıl mantık masaya beraber oturup yemek saatinde yemek değil miydi? Sizinle aynı anda yiyip birlikte masadan kalkması ilk etapta kafi gibi. Biraz daha kaslarını kontrol edebilsin, desteksiz oturtabilsin ondan sonra parmak gıda verilebilir belki. Ben henüz saçıyla gözüyle yemek yemesini istemiyorum😅 ilkyardım uygulamalarını teoride bilsek de pratikde de öğrenmek şart. Devamlı kötü senaryolar geçiyor aklımdan Allah korusun…
El göz koordinasyonu motor gelişimi için başka şeyler yaparım, bir yaşına kadar o iş benim için rafta 😬

Blv ye hard core bir giriş olmuş 😅 geçmiş olsun çok çok tehlikeli aman.
Damakla ezeceği ve elindeyken daha eriyecek şekilde parmak gıdalar vermek gerekiyor
Haşlanmış sebzeler en makulü tabi 🤣
Sorma valla ya benim işim var büyüdükçe daha da sıkı takip ister oldu🤭 biraz daha büyüsün ondan sonra buharda yaptıklarımı veririm eline şuan çok cesaret edemem artık, pütürlü yedirmeye devam

0-18 olanı yatıyor canım yeni doğan uyumlu zaten
Ama çok gerekli değil bence 6 aydan sonra bebek orada bence yatmaz etrafı izlemek varken 🤣
yok yok kesinlikle öyle o zaman ,etrafı izleyebilmesi gerekli😀Zaten 3 kademe geriyede yatıyomuş ihtiyaç dahilinde . Araştırıp öğrendikçe kafamda oturmaya başlıyo bu oto koltuğu meselesi

Kızlar ek gıda alinacaklar listesinde en gerekli olanlar neler sizler aldillarinizi yazabilirmisiniz?
Canım ben aldıklarımı yazayım aklıma gelenler☺️ Yogurt makinesi (wewell)
Buhar pişirici (yoyko)
Cam Rende (ebebek)
Slikon tabak kaşık önlük ve meyve filesi (oioi)
Mini Çelik tencere sadece bebiş için
Suluk (avent)
Bebek zeytinyağı (tiriyeden ve İlhan sarı marka)
Kıyma et suyu vs dondurmak için silikon kapaklı buz kalıbı ( madam coco)
Kapaklı slikon kaplar ve mini cam kavanoz

Kızlar ya birşey sorucam. Pazar günü annemler geldi bana çarşmba gecesi annemin covid testi pozitif cıktı. Bugünde bende belirtiler başladı birazdan teste gidicem sırt ağrılarım ateşim boğazlarım büyük ihtimalle bana da geçti. Aranızda covid geciren var mı bebeğime xok üzülüyorum ona bulaştırırım diye e sonuçta öpüyorum seviyorum emziriyorum ne yapmalıyım kafayı yiyecem

Kızlar ek gıda alinacaklar listesinde en gerekli olanlar neler sizler aldillarinizi yazabilirmisiniz?
Araç gereç olarak;
*Kaymaz taban silikon mama tabağı-önlük- kaşık (oioi en kullanışlı geldi bana ). 2 tane de farklı kaşık aldım
*Alıştırma bardağı Avent aldım ama ben çok sevmedim. Chicco lar daha iyiydi sanki yedek başka marka da alcam.
*Uzun kollu faaliyet önlüğü, önden tüm giyilen. Eline bişey verince onlar iyi oluyo, kendi kıyafeti kirlenmiyo
*Yoğurt mayalamak için, yanıma alabileyim diye minik bikaç cam kavanoz
*Cam Rende -Minik çelik tencere -Buharda pişirme aparatı (ikea)
*Yemek termosu alcam, dısarı cıkarken yanıma yemeğini alabileyim diye, pahalı ama en mantıklısı bana Skip Hop geldi indirimine bakıyorum

Gıda da hepsini organik bi marketten aldım (vitma);
*Yulaf unu
*Tam buğday unu
*Bebek irmik
*Kara buğday
*Pirinç unu
*Baharatsız bebek tarhana
*Bebek zeytinyağı (olizze)
Aklıma gelenler bunlar🙂

Kızlar ya birşey sorucam. Pazar günü annemler geldi bana çarşmba gecesi annemin covid testi pozitif cıktı. Bugünde bende belirtiler başladı birazdan teste gidicem sırt ağrılarım ateşim boğazlarım büyük ihtimalle bana da geçti. Aranızda covid geciren var mı bebeğime xok üzülüyorum ona bulaştırırım diye e sonuçta öpüyorum seviyorum emziriyorum ne yapmalıyım kafayı yiyecem
Çok geçmiş olsun :KK43: Ben ilk doğum yaptığımda geçirmiştim, farkında değildim bebeğime de geçmişti muhtemelen, 2 gün ateşlenmişti hafif o kadar. Siz yine maskeyle önlem almaya çalısın emzirirken fln,teması azaltın ama eğer olursa da panik yapmayın bebekler hafif geçiriyo büyük oranda. Beslenmenize dikkat edip, bebişi de sık sık emzirin kolaylıkla atlatın umarım.

Çok geçmiş olsun :KK43: Ben ilk doğum yaptığımda geçirmiştim, farkında değildim bebeğime de geçmişti muhtemelen, 2 gün ateşlenmişti hafif o kadar. Siz yine maskeyle önlem almaya çalısın emzirirken fln,teması azaltın ama eğer olursa da panik yapmayın bebekler hafif geçiriyo büyük oranda. Beslenmenize dikkat edip, bebişi de sık sık emzirin kolaylıkla atlatın umarım.
Size de cok geçmiş olsun. Benim kızım da 2 gün ateşlendi dün ve bugün ateşi bitti benim belirtileriö başladı. Herhalde ananeden kızıma geçti kızımdan da bana Allah yardımcımız olsun çok üzülüyorum 😔 10 gün kızımı sevemiycem maalesef

X